Humbni në peshë me kungulleshka

  • E.K /
  • 17 prill 2021 - 10:28
Humbni në peshë me kungulleshka

Mos lejoni t'ju ikë sezoni i kungulleshkave, sepse kjo perime është shumë e shëndetshme dhe e rrallë, të cilën mund ta përdorni për çdo ditë. Më së miri është t'i konsumoni të freskëta, pasi që ashtu do të konsumoni shumë minerale: magnez, mangan, fosfor, bakër, hekur, zink dhe kalcium, por edhe vitamina C, B, acid folik, beta-karotinë. Shkaku i përmbajtjes së fibrave dietale ju sugjerohet personave me punë të dobët të zorrëve, sepse ndikojnë mirë në sistemin tretës dhe largojnë helmet.

Sidomos janë të mira për ata në dietë, pasi që kanë pak kalori në krahasim me masën e tyre. Kungulleshkat e qëruara mund t'i kombinoni me karota të freskëta, lakër dhe domate. Kjo shujtë e shëndetshme sugjerohet për të gjitha shujtat, por më së miri për darkë. Me ndihmën e kungulleshkave do të hiqni qafe kolesterolin dhe do ta stabilizoni shtypjen e lartë të gjakut e kilogramët shtesë shpejtë do të zhduken.

(Kosova Sot Online)