Të mirat e vajit të avokados

  • E.K /
  • 29 prill 2021 - 08:21
Të mirat e vajit të avokados

Vaji i avokados mund të përdoret për kujdesin ndaj lëkurës dhe është një përbërës në shumë lloje të kremrave dhe kremrave kundër diellit.

Është i pasur me acide yndyrore omega-3 dhe vitamina A, D dhe E. Këto janë përfitimet e vajit të avokados për lëkurën:

Hidraton dhe ushqen lëkurën

Përveç vitaminës E, vaji i avokados përmban kalium, lecitinë dhe shumë elementë të tjerë ushqyes që mund të ushqejnë dhe hidratojnë lëkurën. Shtresa më e jashtme e lëkurës, e njohur si epidermë, thith lehtë këto lëndë ushqyese, të cilat gjithashtu ndihmojnë në formimin e lëkurës së re.

Kur lihet për një kohë të shkurtër dhe shpëlahet me ujë të ngrohtë, vaji i avokados mund ta mbajë lëkurën të hidratuar pa lënë një mbetje vaji. Kjo mund të zvogëlojë rrezikun e akneve. Gjithashtu ka efekte antiinflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e skuqjes dhe inflamacionit të shoqëruar me puçrrat.

Ndihmon kundër djegies nga dielli

Antioksiduesit në vajin e avokados mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të djegies nga dielli. Vitamina E, beta karoten, vitaminë D, proteina, lecitinë dhe acide yndyrore thelbësore në vajin e avokados mund të ndihmojnë në shërimin.

Përmirëson shëndetin e thonjve

Përdorimi i vajrave natyralë për t’u kujdesur për thonjtë dhe kutikulat përreth mund të ndihmojnë në zvogëlimin e thyerjes dhe forcimin e thonjve.

Redukton shenjat e plakjes

Shenjat e para të plakjes zakonisht shfaqen në lëkurë. Disa studime kanë treguar se konsumimi i yndyrave të shëndetshme, të tilla si ato që gjenden në avokado, mund të ndihmojnë lëkurën të ruajë elasticitetin e saj.

Lehtëson inflamacionin te psoriaza dhe ekzema

Antioksiduesit dhe vitaminat në vajin e avokados mund të ndihmojnë në trajtimin e lëkurës së thatë dhe të irrituar të shoqëruar me ekzemë dhe psoriazë. Këshillohet që së pari të provoni vajin e avokados në një pjesë të lëkurës, për të siguruar që vaji të mos stimulojë ose përkeqësojë simptomat.

(Kosova Sot Online)