Si funksionon dieta me akull që stimulon metabolizmin dhe ju bën të humbni peshë shpejt?

  • E.K /
  • 10 maj 2021 - 08:34
Si funksionon dieta me akull që stimulon metabolizmin dhe ju bën të humbni peshë shpejt?

Dieta me akull u krijua nga Brian Weiner, një mjek i specializuar në gastroenterologji i cili analizoi veprimin e akullit në trupin tonë dhe gjeti efekte pozitive në drejtim të humbjes së peshës.

Kjo dietë pati shumë sukses, aq sa u zbatua menjëherë nga yje ndërkombëtarë. Por si funksionon?

Si funksionon dieta me akull?

Dieta e akullit premton të humbisni rreth 3 kilogramë në vetëm një javë, duke vepruar në rritjen e normës bazë metabolike. Ky protokoll bazohet në një parim shumë të thjeshtë ushqimor: aftësia e ushqimeve të ftohta / të ngrira për të inkurajuar konsumin e kalorive të trupit.

Në thelb ju humbni peshë duke ngrënë diçka të ftohtë. Jo vetëm kaq, marrja e ushqimeve të ftohta rrit edhe ndjenjën e ngopjes.

Në faqen e tij të internetit, Brian Weiner flet për përvojën e tij personale të humbjes së peshës falë kësaj diete. Ai ka botuar hulumtimin mbi Dietën e Akullit në revistën shkencore Annals of Internal Medicine dhe gjithashtu ka shkruar një libër elektronik kushtuar kësaj diete me titull “The Ice Diet”.

Sipas studimeve të Weiner, kur konsumohet akull, trupi konsumon energji ndërsa ngre temperaturën në mënyrë që të shkaktojë shkrirjen e asaj që sapo është futur.

Falë këtij mekanizmi, ndodh humbja e peshës. Për të dhënë një shembull të vogël: sipas tij, një litër ujë akulli do të mjaftonte për të djegur 160 kalori. Gastroenterologu sugjeron konsumimin e akullit të grimcuar çdo ditë.

Si menjëherë pas ngrënies, ashtu edhe gjatë ditës si një “meze e lehtë për pushimin e urisë”.

Rregulli i vetëm: nuk duhet të konsumohet më shumë se një litër akull në ditë, sepse rrezikoni të dëmtoni trupin dhe të sforconi organet. Për më tepër, kjo dietë nuk duhet të ndiqet kur është shumë nxehtë, në fund të aktivitetit fizik ose kur temperaturat janë veçanërisht të ulëta.

Natyrisht ky zakon duhet të kombinohet me një dietë me pak kalori dhe të shoqërohet me një aktivitet të rregullt fizik.

Çfarë të ha?

Pra, çfarë të hani? Ju mund të kënaqeni me zëvendësimin e vakteve klasike duke përgatitur popsicles, sorbeta, kube me fruta dhe perime, për t’u shijuar sa herë që ndjeheni të uritur. Këtu, për shembull, është receta për të përgatitur një sherbet të mirë limoni:

Përbërësit:

4 limona

150 g sheqer

300 ml ujë

1 e bardhë veze

Lëkura e një limoni

Përgatitja:

Zieni sheqerin me ujin në një tigan duke e trazuar herë pas here. Shtoni lëkurën e integruar të një limoni dhe gatuajeni për dy minuta të tjera, derisa të vlojë përsëri. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet. Shtrydhni limonët dhe shtoni lëng në shurup. Filtrojeni dhe vendoseni në ngrirje për katër orë, pastaj përziejeni përsëri dhe shtoni të bardhën e vezës së rrahur. Ndajeni përzierjen në gjashtë gota dhe vendosini në ngrirje për katër orë të tjera. Kur të jenë gati për t’u ngrënë, zbukurojini me pak lëvore limoni të integruar.