Çfarë duhet të pini për të qetësuar dhimbjet e stomakut

  • E.K /
  • 17 May 2021 - 08:36
Çfarë duhet të pini për të qetësuar dhimbjet e stomakut

Ka shumë arsye që mund të shkaktojnë shqetësime lokale në stomakun tuaj, nga tretja e thjeshtë te ulcera dhe helmimi.

Kur keni simptoma, dhimbja mund të jetë e pakëndshme në rastin më të mirë dhe dobësuese në rastin më të keq.

Sidoqoftë, ju mund të lehtësoni lehtësisht dhimbjet me këto pije:

1. Çaj kamomil

Kamomili është ndoshta pija më e famshme për trajtimin e shqetësimeve të stomakut, pasi ndihmon në uljen e shqetësimeve të stomakut dhe simptomave të sindromës së zorrëve të irrituara. Kamomilin mund ta komsumoni si pije. Për ta përgatitur vetë, merrni 4 lugë kamomil të thatë, hidhini ujë të nxehtë dhe lëreni për 5-10 minuta mbuluar me kapak. Nëse përdorni kamomil të freskët, gjithçka duhet të bëni është të hidhni ujë të nxehtë dhe ta lëmë për 3 minuta.

2. Çaj nenexhiku

Nenexhiku vepron si antispasmodik i traktit gastrointestinal, që do të thotë se qetëson muskujt e stomakut dhe përmirëson tretjen. Kjo është arsyeja pse disa restorante shërbejnë çaj nenexhiku në fund të vaktit.

3. Çaj xhenxhefili

Arsyeja pse xhenxhefili është kaq i dobishëm është se ndihmon në lëvizjen e traktit gastrointestinal. Xhenxhefili mban organizmin e qetë, duke ndihmuar kështu edhe në lehtësimin e përzierjeve.

(Kosova Sot Online)