Pijeni një gotë qumësht çdo ditë, iu mbron nga sëmundjet e zemrës

  • E.K /
  • 31 maj 2021 - 14:10
Pijeni një gotë qumësht çdo ditë, iu mbron nga sëmundjet e zemrës

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në SHBA, por edhe në botë në përgjithësi, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse një zemër është në rrezik. 

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëni gjithçka që mundeni për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes së zemrës. dhe ju mund ta bëni këtë duke ndryshuar disa zakone të jetës që mund të vënë në rrezik shëndetin tuaj të zemrës.

 Një studim i ri ka zbuluar se pirja e një gote qumësht çdo ditë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së zemrës. Një studim i botuar në International Journal of Obesity zbuloi se pirja e qumështit në baza ditore është shumë e mirë për zemrën.

Studimi përfshiu rreth dy milionë të anketuar nga SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe studiuesit zbuluan se personat që pinin të paktën një gotë qumësht në ditë kishin një rrezik prej 14 për qind më të ulët të zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës. 

Përveç kësaj, konsumi i rregullt i qumështit gjithashtu nuk do të rrisë kolesterinën, dhe sipas Klinikës Mayo, kolesterina e lartë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Por megjithëse qumështi më parë mendohej të kishte nivele të larta të kolesterinës së qumështit, një studim i ri zbuloi se njerëzit që pinë qumësht rregullisht kanë kolesterinë të mirë dhe të keqe. Produktet e tjera të qumështit mund të jenë të mira për zemrën tuaj. 

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën ‘The Lancet’, përfshiu 136,000 të anketuar nga 21 shtete gjatë një periudhe nëntë vjeçare dhe zbuloi se konsumi ditor i produkteve të qumështit është i mirë për shëndetin e zemrës.

Sipas studimit, më shumë se dy porcione të produkteve të qumështit në ditë shoqërohen me një rrezik 22 për qind më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Për shembull, nëse pini një gotë kos në ditë, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të zemrës është 10 për qind më i ulët. 
Departamenti i Bujqësisë i SHBA rekomandon që të rriturit të konsumojnë tre porcione produkte qumështi në ditë. Mund të jenë tre gota qumësht. Do të ishte ideale të konsumoni produkte qumështi me pak yndyrë ose ato që kanë një përmbajtje të ulët yndyre, sepse produkte të tilla ju japin lëndë ushqyese kryesore pa yndyrë të shtuar. 

Nëse për ndonjë arsye nuk doni të konsumoni produkte qumështi, ministria deklaron që dieta juaj duhet të jetë e larmishme dhe e pasur me proteina, kalcium, kalium, magnez, vitaminë D dhe vitaminë A.

(Kosova Sot Online)