Për stomak të rrafshët, shmangni këto ushqime

  • E.K /
  • 11 qershor 2021 - 10:09
Për stomak të rrafshët, shmangni këto ushqime

Nëse dëshironi stomak të rrafshët gjatë stinës së verës dhe dimrit, në masë të madhe shmangni këto lloje të ushqimeve.

ELIMINONI KARBOHIDRATET E DËMSHME!

Më shumë hani ushqime të pasura me proteina, e shmangni të gjitha propozimet nga drithërat dhe mielli i bardhë, sidomos pjekurinat dhe bukën.

QUMËSHTI DHE PRODHIMET E QUMËSHTIT NUK JU NEVOJITEN!

Nëse konsumoni qumështin dhe prodhimet e qumështit, është shumë e mundshme që të keni probleme me gazra dhe fryrjet. Po ashtu, të gjitha problemet janë përplot me sheqer dhe trashin.

ZGJIDHNI PEMËT E "DUHURA"

Shumica prej nesh kemi probleme me sasinë e madhe të fruktozës, të cilën shumë e vështirë është t'i shpenzoni. Hani agrume (grejpfrut, portokaj, mandarina), e shmangni dardhët, rrushi. Janë të shëndetshme, por plot me sheqer.

ZVOGËLOJENI SASINË E KRIPËS!

Do të duhej të shmangni ushqimet e pasura me natrium, sepse trupi me kripën tepricë përmban edhe shumë ujë (si në stomak, po ashtu edhe në të gjitha vendet "kritike"). Shmangni edhe ushqimin e konservuar, po ashtu është përplot kripë.

(Kosova Sot Online)