Mos i hidhni këto pjesë të ushqimeve, janë të shëndetshme

  • E.K /
  • 11 June 2021 - 11:58
Mos i hidhni këto pjesë të ushqimeve, janë të shëndetshme

Nëse pa vetëdijen tuaj hidhni ushqime nga shprehia juaj, ju sugjerojmë mos ta bëni këtë.

LËVORJA E QEPËS

Lëkura e qepës së kuqe dhe hudhrës është e pasur me kuercetinë, antioksidues i fortë, që ndikon kundër inflamacioneve. Shtojeni derisa përgatisni supën, por ta hiqni para shërbimit.

LËVORJA E PJEPRIT

Lëvorja e pjeprit është e pasur me agruminë, aminoacid që përmirëson qarkullimin e gjakut.

GJETHET E SELINOS

Gjethet kanë pesë herë më shumë kalcium dhe magnez sesa kërcelli. Po ashtu përmbajnë edhe vitamina C, antioksidues i fortë që ndihmon në luftën kundër kancerit, sëmundjet e zemrës dhe procesin e plakjes.

LËVORJA E PORTOKALLIT

Portokalli është përplot me vitamina C dhe është preparat natyral për forcimin e sistemit imun, ndërsa që lëvorja përmban fibra dhe vitamina.

LËVORJA E KIVIT

Lëvorja me qime përmban tri herë më shumë antioksidues se sa vetë fryti. Pos kësaj, posedon edhe përbërës kundër kancerit dhe alergjive.

(Kosova Sot Online)