​Sa i shëndetshëm është qumështi i kokosit?

  • E.K /
  • 16 June 2021 - 12:30
​Sa i shëndetshëm është qumështi i kokosit?

Qumështi i kokosit është një nga alternativat më të njohura bimore ndaj qumështit klasik.

Sidoqoftë, ky qumësht ka mjaft kalori dhe yndyrë të ngopur, të cilat mund të kenë efekte negative në shëndet.

Hapni një kokos të pjekur për të gjetur mishin e bardhë brenda. Mishi është i grirë dhe i përzier me ujë dhe më pas kullohet për të përftuar një qumësht krem.

Ka ndryshime midis pijeve të qumështit të kokosit që vendosni në kafe, çajit dhe pijeve të tjera dhe atij që përdoret për gatim. Përqindja e kokosit në ujë ndryshon nga lloji në specie dhe shpesh shtohen përbërës të tjerë, shkruan The Healthy.

"Pijet e qumështit shpesh përmbajnë aromë shtesë, trashës dhe stabilizues, kështu që ato konsiderohen më të përpunuara", thotë nutricionistja Melina B. Jampolis.

Por nuk duhet të përzieni asnjë lloj qumështi kokosi me ujë kokosi - është një lëng që gjendet natyrshëm në kokosin e ri jeshil. Uji i kokosit përmban rreth 95 për qind ujë dhe është i ulët në kalori dhe yndyrë.

Megjithëse përmban elektrolite si kalium dhe natrium dhe mund të përdoret si një alternativë ndaj pijeve sportive për rehidrim, uji i kokosit zakonisht ka nivele më të ulëta të disa lëndëve ushqyese krahasuar me qumështin e kokosit.

"Për shembull, një filxhan qumësht i kokosit i konservuar ka gjashtë herë më shumë kalori sesa një filxhan pije kokosi të ëmbël", thotë nutricionisti Daniel Gaffen.

Qumështi i kokosit mund të zvogëlojë inflamacionin, të ndihmojë sistemin imunitar, falë vetive antiinflamatore dhe antimikrobike, si dhe mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve. Është një alternativë e mirë për njerëzit që janë alergjikë ndaj qumështit.

Sado i shijshëm të jetë qumështi i kokosit i konservuar, nuk mund të mohohet që është shumë kalorik. Nëse dëshironi të mbani peshë ose të humbni kilogramë, ai mund të mos jetë zgjedhja më e mirë.

Për shkak se ka shumë yndyrë të ngopur, konsumimi i tij mund të rrisë nivelet e kolesterolit të keq LDL dhe rrezikun nga sëmundja e zemrës.

Nëse jeni alergjik ndaj arrave, mund të dëshironi të shmangni qumështin e kokosit, pasi proteinat që ai përmban janë të ngjashme me ato që gjenden në arra.

(Kosova Sot Online)