Do të ndodhë një mrekulli në trupin tuaj, nëse hani vetëm dy kajsi në ditë

  • E.K /
  • 18 qershor 2021 - 14:31
Do të ndodhë një mrekulli në trupin tuaj, nëse hani vetëm dy kajsi në ditë

Përveç që janë të shijshme, kajsitë janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Kajsitë janë një aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër kapsllëkut, kockave të lënduara, lëkurës së thatë dhe kileve të tepërta. 

Ky frut i vogël është një burim i vitaminës A, i njohur si retinol, i cili përveç ruajtjes së shëndetit të syve, ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe ruan shëndetin e lëkurës.

Kombinimi i vitaminës C dhe fitonutrientëve nga ky frut garanton lëkurë të përkryer të shëndetshme. Antioksiduesit nga kajsia ngadalësojnë procesin e plakjes, dhe me konsumimin e rregullt të këtij fruti, lëkura juaj do të duket më e freskët dhe e përtërirë. 

Përveç kësaj, antioksiduesit ndikojnë në eliminimin e toksinave nga trupi. Kajsitë janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave. Retinoli i kajsisë është i tretshëm dhe prishet shpejt në trup, dhe lëndët ushqyese të rëndësishme absorbohen më shpejt. 

Fibrat zbërthejnë acidet yndyrore, stimulojnë metabolizmin dhe kështu kujdesen për shëndetin e sistemit të tretjes, gjë që është shumë e rëndësishme nëse doni të hiqni qafe kilogramët e tepërt. Prandaj, nëse jeni në dietë, kajsitë janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për sistemin tuaj të tretjes. Ky frut është ideal edhe për një meze të lehtë gjatë dietës sepse nuk ka shumë kalori, dhe do t’ju ​​ngopë mirë.

Kajsia është e pasur me kalcium, të cilin na duhet në mënyrë që kockat të zhvillohen dhe të qëndrojnë të shëndetshme. 

Përveç kalciumit, një frut i kajsisë gjithashtu përmban një sasi të madhe të kaliumit, pa të cilin kalciumi nuk do të absorbohet siç duhet në trup. 

Kur fruti është plot me fibra, ai gjithashtu ndihmon në uljen e kolesterolit, që do të thotë se mbron zemrën tuaj, dhe kaliumi që gjendet tek kajsitë ruan nivele të shëndetshme të elektroliteve dhe kështu ndihmon punën e muskujve të zemrës. 

Dy kajsi në ditë janë të mjaftueshme për të bërë një gjë të shkëlqyeshme për shëndetin tuaj.

(Kosova Sot Online)