Pas vrapit, hani shalqi dhe qëndroni të fortë në trening

  • E.K /
  • 19 qershor 2021 - 10:27
Pas vrapit, hani shalqi dhe qëndroni të fortë në trening

Hidratimit nënkupton konsumim të lëngjeve, jo vetëm dhe gjatë ushtrimeve, por edhe pas tyre. Me këtë rast uji nuk mjafton, prandaj nevojitet diçka shtesë. Nëse humbim shumë elektrolite përmes djersitjes, atëherë mund të ndihmojnë pemët dhe perimet sezonale, sidomos gjatë verës shalqiri.

Pos se është i pasur me ujë, përmban edhe likopen, që sheqerin e shndërrojnë në energji. Për të pasur muskuj të fortë, ju nevojitet hekuri, e në mungesë të tij do të ndiheni të lodhur, mund ta gjeni në lakrën jeshile, brokol dhe drithëra. Konsumoni edhe qershitë, janë përplot me antioksidues dhe ju ndihmojnë të largoni helmet e grumbulluara në trup.

(Kosova Sot Online)