Lajm i mirë për adhuruesit e kafesë, ul rrezikun e kësaj sëmundjeje

  • E.K /
  • 26 June 2021 - 09:45
 Lajm i mirë për adhuruesit e kafesë, ul rrezikun e kësaj sëmundjeje

Një studim i ri ka treguar se kafeja ul rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike të mëlçisë. Sipas hulumtimit, adhuruesit e kafesë kanë një rrezik më të ulët prej 21 përqind për të zhvilluar këto sëmundje dhe llojin më të zakonshëm të kancerit të mëlçisë, të quajtur karcinoma hepatoqelizore, sesa ata që nuk konsumojnë fare.

Pija përmban kahweol dhe cafestol, të cilat mendohet se zvogëlojnë inflamacionin që mund të dëmtojë mëlçinë. Studiuesit thonë gjithashtu se ata që e pinë rregullisht kafen kanë më pak të ngjarë të vdesin nga sëmundja kronike e mëlçisë. Kafeja gjithashtu besohet se lufton dhëmbëzat e dëmshme të mëlçisë.

“Kafeja është gjerësisht e arritshme dhe përfitimet që ne shohim nënkuptojnë se mund të ofrojë një trajtim të mundshëm.“, tha Dr Oliver Kennedy, autor i studimit të botuar në revistën “BMC Public Health”.

(Kosova Sot Online)