Konsumoni këto ushqime, ato rrisin hormonin e lumturisë

  • G.G /
  • 14 July 2021 - 08:54
Konsumoni këto ushqime, ato rrisin hormonin e lumturisë

Kur jeni të lumtur, ndiheni sikur mund të bëni gjithçka. Lumturia mund të vijë nga shumë gjëra, disa janë të përkohshme dhe disa janë të përhershme. 

Për shembull, lumturia e përkohshme vjen kur merrni një dhuratë ose kur arrini diçka që dëshironi. 

Lumturia e përhershme është e lidhur me ndryshimet në stilin e jetës që ju bëni. Katër kimikatet kryesore në tru që janë përgjegjëse për lumturinë janë dopamina, serotonina, endorfina dhe oksitocina.

Serotonina është një neurotransmetues i njohur për të zvogëluar depresionin. Dopamina është një tjetër neurotransmetues që shpesh quhet “kimikati i shpërblimit”. Për shembull, kur arrini një qëllim ose përfundoni një detyrë ose tregoni mirësi ndaj të tjerëve, ky hormon sekretohet. Endorfina janë neuropeptide opioide dhe prodhohen nga sistemi nervor qendror për t’ju ndihmuar të luftoni dhimbjen fizike. Oksitocina stimulon dopaminën dhe serotoninën, ndërsa ul stresin.

Ushqime që sekretojnë hormonet e lumturisë:

Çokollatë e zezë. Çokollatat e errëta janë të pasura me antioksidantë. Konsumi i tyre rrit gjendjen shpirtërore për shkak të N-aciloetanolaminës, një grup kimikatesh që stimulojnë trurin për të çliruar endorfinë. Kjo është arsyeja pse ndiheni euforike pasi keni konsumuar një copë çokollatë të zezë. Përveç kësaj, çokollata e zezë forcon sistemin imunitar, promovon shëndetin e zemrës dhe përmirëson funksionin njohës.

Avokadoja. Avokadot përmbajnë acide yndyrore omega-3 që janë lidhur me shëndetin e trurit dhe rregullimin e humorit. Ky frut gjithashtu përmban vitaminë B3 e cila rrit prodhimin e serotoninës.

Domatet. Domatet janë një burim i shkëlqyeshëm i likopenit, një antioksidant që mbron trurin dhe lufton depresionin. Studiuesit kanë zbuluar se një nga përfitimet më të mëdha të likopenit është se parandalon akumulimin e përbërjeve anti-inflamatore të lidhura me depresionin.

Arrat dhe farat. Arrat janë të pasura me vitamina B, acide yndyrore omega-3, magnez dhe zink, të cilat mbajnë nivele të ulëta të kortizolit, hormonit të stresit. Arrat dhe farat stimulojnë gjithashtu prodhimin e endorfinës që lëshohet më vonë në qarkullimin e gjakut për të shkaktuar eufori, lehtësimin e stresit dhe rritjen e humorit.

Qumështi. Qumështi dihet se rrit gjendjen shpirtërore sepse përmban një përbërje të quajtur triptofan që shndërrohet në serotonin, hormoni që ndihmon në rregullimin e humorit. Gjithashtu një proteinë e gjetur në qumësht e njohur si laktozë ka një efekt qetësues në trup.

(Kosova Sot Online)