Kujdes! Pijet e ëmbla mund të shkaktojnë kancer të zorrës së trashë

  • E.K /
  • 20 July 2021 - 11:33
Kujdes! Pijet e ëmbla mund të shkaktojnë kancer të zorrës së trashë

Shumica e njerëzve e dinë se pijet e ëmbla mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike. Sidoqoftë, studimi i ri ka treguar se ato gjithashtu mund të shkaktojnë kancer të zorrës së trashë.

Studimi, i botuar në revistën Gut , përfshiu 96,000 gra që futën të dhëna për pijet që konsumuan në formën e planifikuar çdo katër vjet.

Gratë që pinë dy ose më shumë pije të ëmbla në ditë kishin dy herë më shumë mundësi për të marrë kancer të zorrës së trashë (para moshës 50 vjeç) sesa gratë që konsumuan më pak se një gotë pije të tilla në javë.

Këto përfshijnë pije të gazuara dhe jo të gazuara të ëmbëlsuara me sheqer dhe shurup misri me fruktozë të lartë, të tilla si pije freskuese, pije frutash, grushte dhe çajra të ftohtë.

Zëvendësoni pijet me sheqer me ujë, qumësht, kafe ose çaj të pa ëmbëlsuar.

 Kushtojini vëmendje dietës suaj. 

Hani më pak mish të kuq dhe të përpunuar, i cili gjithashtu shoqërohet me një rrezik të kancerit të zorrës së trashë. 

Gratë nuk duhet të pinë më shumë se një pije alkoolike në ditë, dhe burrat jo më shumë se dy.

Hani drithëra, fara chia dhe bishtajore.

Është e rëndësishme të konsumoni sa më shumë fibra në mënyrë që sistemi juaj i tretjes të jetë vazhdimisht aktiv. 

Në këtë mënyrë, zorrët mbrohen për të parandaluar formimin e mutacioneve që shkaktojnë kancer.

Ushtroni rreth 150 minuta në javë për të ruajtur peshën.

(Kosova Sot Online)