Kafjalli për humbje në peshë: Pesë kilogramë më pak për një muaj

  • E.K /
  • 23 July 2021 - 09:53
Kafjalli për humbje në peshë: Pesë kilogramë më pak për një muaj

Ky është njëri nga llojet më të shëndetshme dhe më të shijshme të kafjallit, sepse përmban vitamina dhe minerale, të cilat e përmirësojnë dukjen e lëkurës, të flokëve, normalizojnë metabolizmin dhe e forcojnë organizmin. Ky kafjall i përditshëm ndihmon në eliminimin e papastërtive nga organizmi dhe i pastron zorrët. Pa kushte zgjidh problemin e zorrëve dembele dhe kapsllëkut, shkrin shtresat dhjamore dhe normalizon peshën. Pas një muajit të konsumimit të këtij kokteji, lehtë do të humbni 3-5 kilogramë. Teni i lëkurës, flokët dhe thonjtë bëhen më të shëndetshëm dhe më të bukur, e stomaku ngadalë "shfryhet".

Përbërësit e nevojshëm për kafjallin e shëndetshëm

300 ml kefir (ose jogurt pa yndyrë) - 2 lugë të mëdha bollgur - 1 lugë të vogël fara të bluara të lirit - 1 lugë të vogël kakao pluhur - 5-7 kumbulla të thara. Përgatitja e kafjallit: Kafjalli përgatitet në mbrëmje për të nesërmen. Derdhni pak ujë të vluar (100 ml) në kumbullat e thara në enë, të cilën duhet ta mbuloni dhe ta lini për 5-10 minuta. Gjatë asaj kohe në enë derdheni bollgurin, farat e bluara dhe kakaon. Pastaj shtojani kefirin ose jogurtin dhe përzieni bashkë. Kumbullat i bluani dhe ia shtoni masës paraprake. I përzieni mirë dhe e lini në frigorifer. Në mëngjes e nxirrni nga frigoriferi dhe kënaquni me kafjallin e shëndetshëm.

(Kosova Sot Online)