Lëngu nga lakra, kundër diabetit

  • E.K /
  • 30 korrik 2021 - 12:25
Lëngu nga lakra, kundër diabetit

Në luftën kundër diabetit sugjerohet lakra, e ekspertët theksojnë se shumë më efikas është lëngu nga kjo perime. Në formën e tillë konsumohen më shumë antioksidues dhe janë më të fortë efektet e saj, pastaj rigjallërojnë qelizat e dëmtuara të pankreasit, posedojnë proteina, vitamina C, B1, B2, B6, kalium dhe magnez.

Sipas rezultateve nga studimi i vitit 2008, është vërtetuar se lëngu i lakrës zbrit nivelin e glukozës në gjak, e ndihmon edhe te humbja në peshë. Receta Pastrojeni dhe preni gjysmë kilogram lakër të freskët, e hidhni në blender dhe shtoni ¼ e gotës ujë të destiluar. E përzieni derisa të fitoni lëngun me ngjyrë të gjelbër. Për çdo ditë pini një gotë para secilës shujtë.

(Kosova Sot Online)