Kujdes! Ky është ushqimi i shëndetshëm që na bën të ndihemi të lodhur

  • E.K /
  • 03 August 2021 - 08:44
Kujdes! Ky është ushqimi i shëndetshëm që na bën të ndihemi të lodhur

Nëse nuk mund ta kaloni gjithë ditën zgjuar dhe pa gjumë, është e mundur që ushqimi që konsumoni të luajë një rol në këtë. 

Disa ushqime që konsumoni mund t’ju ​​ngrenë dhe zgjojnë, ndërsa të tjerat do të kontribuojnë në lodhje.

Kjo nuk ka të bëjë vetëm me ushqimin e shpejtë dhe konsumimin e tij me bollëk. Disa ushqime që ne i konsiderojmë të shëndetshme gjithashtu kontribuojnë në lodhje.

Nëse ndiheni të lodhur këto ditë dhe ndiheni sikur nuk mund të flini fare, konsideroni të kufizoni ushqime të caktuara gjatë ditës.

Karbohidratet shkaktojnë një kërcim të shpejtë të niveleve të glukozës në gjak, gjë që mund të çojë në një rritje të papritur të energjisë.

Ushqime të shëndetshme që nuk duhen tepruar

Por kur nivelet e glukozës bien përsëri, me siguri do të përjetoni një rënie të energjisë që do të nxisë lodhjen.

Buka e bardhë është veçanërisht problematike për ngadalësinë, ndërsa buka me drithëra ka më pak gjasa të jetë shkaku i lodhjes.

Qershi

Ky frut është natyrisht i pasur me melatonin e cila kontrollon ciklet tuaja të gjumit dhe zgjimit.

Një dozë shtesë e melatoninës mund të dërgojë një sinjal në trupin tuaj se është koha për të fjetur, prandaj hani qershi si ëmbëlsirë ose hani ato pas darkës, shkruan The Healthy.

Çokollatë e zezë

Edhe pse çokollata e zezë përmban kafeinë, ajo gjithashtu përmban serotonin, një neurotransmetues që mund t’ju ​​ndihmojë të relaksoheni.

Është interesante se çokollata e qumështit nuk përmban serotonin dhe në fakt mund t’ju ​​bëjë më vigjilent.

Proteina

Proteinat si gjeldeti, peshku, pula dhe djathi me pak yndyrë janë të pasura me triptofan, një aminoacid që rrit nivelet e serotoninës.

Banane

Kaliumi dhe magnezi në banane janë përgjegjës për ndjenjën e letargjisë dhe lodhjes.

Ato ju ndihmojnë të relaksoheni muskujt tuaj dhe t'ju dërgojnë në tokën e ëndrrave.

Në vend të kësaj, përdorni portokallin sepse aroma e agrumeve mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të energjisë.

(Kosova Sot Online)