Përgatiteni antibiotikun më të fortë në formë të pikave

  • A.P /
  • 24 tetor 2021 - 09:45
Përgatiteni antibiotikun më të fortë në formë të pikave

Më shumë se pesë mijë vjet në Tibet ky ilaç përdoret për shërimin e dhimbjeve të shumta

PËRBËRËSIT:

- 350 g hudhër - 200 ml alkool (pa metanol) - 1 kavanoz

PËRGATITJA:

1. Hudhrën e qëroni dhe preni në pjesë të mëdha. 2. Pjesët e hudhrës i hidhni në kavanozin prej qelqit. 3. Shtojeni alkoolin mjekësor dhe përbërësit i përzieni me lugë. 4. Kavanozin e mbyllni, e lini anash dhe mos e hapni në dhjetë ditët e ardhshme. 5. Pas 10 ditësh, e përzieni ilaçin dhe kavanozin më pas e futni në frigorifer.

PËRDORIMI:

- Në një gotë ujë shtojini dy pika të ilaçit. - Ujin duhet ta pini para kafjallit, drekës dhe darkës. - Ilaçin ta përdorni 12 deri 15 ditë. Ilaçi përdoret për: - Rregullimin e shtypjes së gjakut, forcimin e sistemit imun, si para po ashtu edhe pas sëmundjes, e forcon organizmin në sezonin e ftohjes dhe gripit, ul nivelin e kolesterolit në gjak, shëron astmën, bronkitisin dhe gastritin, përshpejton punën e metabolizmit. 

(Kosova Sot Online)