Hudhra me ujë vret të gjitha viruset, ja si duhet të përgatitet

  • E.K /
  • 12 August 2021 - 11:30
Hudhra me ujë vret të gjitha viruset, ja si duhet të përgatitet

Dihet se hudhra e papërpunuar vepron si një antibiotik natyral, sepse ka veti antivirale, antifungale dhe antimikrobiale, dhe ndihmon në eliminimin e baktereve të dëmshme dhe mbron trupin.

Ai gjithashtu vret bakteret, rregullon presionin e gjakut dhe forcon imunitetin, dhe në mjekësinë tradicionale përdoret për të trajtuar organet e frymëmarrjes, sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, dhimbjet e kokës, sëmundjet e tretjes, parazitët e zorrëve dhe sëmundjet e lëkurës.

Sidoqoftë, nëse nuk mund ta hani atë të papërpunuar për shkak të erës dhe shijes, ju sugjerojmë të bëni ujë me hudhër, i njohur gjerësisht si uji i “qepës së bardhë”. Uji me hudhër është i lehtë për tu bërë – përgjysmoni tetë thelpinj hudhër, vendosini në një tigan dhe derdhni një litër ujë. Vendoseni kavanozin në frigorifer të qëndrojë për një orë. Pas kësaj, uji me hudhër është gati për konsum.

Për shkak të shijes dhe erës së fortë, uji me hudhër shpërndahet në ujë të zakonshëm, në një raport 1: 4, para konsumimit. Për imunitet më të mirë dhe si parandalim i sëmundjeve të ndryshme, rekomandohet që uji i hudhrës të bëhet zakoni juaj i shëndetshëm një herë në muaj, për 7 ditë. Pastaj do ta konsumoni çdo mëngjes.

Megjithatë, nëse ndjeni shenjat e para të ftohjes, ose dëshironi të pastroni veten nga toksinat, filloni ta konsumoni menjëherë. Në ditën e parë, pini ujë me hudhër çdo orë e gjysmë, dhe ditën e dytë çdo dy orë ose të paktën tre herë në ditë, një filxhan.

Në ditët në vijim, pini ujë me hudhër disa herë në ditë, dhe ditën e katërt, sigurohuni që të bëni një dozë të re që do ta përdorni për tre ditët e ardhshme. Uji me hudhër duhet të mbahet gjithmonë në frigorifer.

(Kosova Sot Online)