Uji i argjendtë që shëron gripin, alergjinë dhe artritin

  • E.K /
  • 14 gusht 2021 - 12:26
Uji i argjendtë që shëron gripin, alergjinë dhe artritin

Ujin nga rubineti e derdhni në një enë të madhe dhe e lini të qëndrojë gjatë natës, minimum 8 orë. Gjatë 3-4 orëve të para dalin materiet, e pas 2- 3 orëve të tjera edhe kripërat metalike. Në mëngjes kavanozin e vendosni në enë prej argjendit dhe e lini aty për 24 orë.

Ujin mund ta mbani edhe në enë prej argjendit. Argjendi në mënyrë të hatashme e pastron ujin nga mikrobet e ndryshme. Kështu ujin e argjendtë ta pini dy herë në ditë, nga 100-150 ml. Ta konsumoni në mëngjes, në lukth të zbrazët dhe në mbrëmje para darkës. Bëjeni këtë për dy muaj rresht. Mjekët e sugjerojnë për parandalimin e gripit, sëmundjeve të organeve të frymëmarrjes, hundës dhe fytit, infeksionit të syve, alergjive dhe kundër artritit.

(Kosova Sot Online)