Kjo bimë djeg lythat më mirë se laserët dhe është e njohur mirë në mjekësinë popullore!

  • E.K /
  • 21 August 2021 - 12:12
Kjo bimë djeg lythat më mirë se laserët dhe është e njohur mirë në mjekësinë popullore!

Nëse ju shqetësojnë lythat, provoni barin e latrapecit, i cili ka qenë i njohur me shekuj

Latrapeci është një bimë shëruese që është i pasur me lëng të verdhë që rrjedh kur e ndukni.

Kjo bimë barishtore shumëvjeçare e gjatë 30-90 cm, me gjethe të blerta pendore të ndara, është përdorur në mjekësinë popullore për shekuj me radhë për të trajtuar kataraktet dhe konjunktivitin.

Latrapeci ose tamblagjaku (Chelidonium majus L), është e përhapur në vende gurishtore me hije dhe djerrina, përskaj vendbanimeve, në lëndina dhe kullosa.

Ndihmon në:

– stimulimin e mëlçisë
– lehtësimin e shqetësimeve të stomakut
– lehtësimin e dhimbjeve të fshikëzës së tëmthit
– heqjen e lythave
– lehtësimin e simptomave të alergjisë (në kombinim me hithrën dhe urthin e tokës)
– në trajtimin e sëmundjeve malinje.

Recetë për heqjen e lythave

Lëngu i bimës së latrapecit përdoret për të trajtuar lythat, i cili aplikohet direkt në lyth.

Tinktura:

Hidhni 250 gramë bimë latrapecit në një kavanoz të dezinfektuar dhe hidhni sipër uthullën e mollës.

Lëreni në një vend të errët për një muaj, me tundje të shpeshtë (të paktën 3 – 4 herë në javë).

nga Taboola
Rekomanduar
Mund t'ju interesojnë
Lufto aknet dhe problematikat e lëkurës me LAVA SOAP - sapun 100% organik!SKIN NOVIS
Paska qene e thjeshte, ja teknologjia qe mban fytyren pa asnje rrudheIuvenis
Mos u ndjej më në siklet para pushimeve, elemino celulitin në vetëm 10 ditë.mjekesia.com

Kur të keni mbaruar, kullojeni nëpër garzë dhe aplikojeni në lyth tri herë në ditë.

Ju mund të shtrëngoni garzën në vend me lythat dhe ta ndërroni atë dy herë në ditë.

Këshillë: Ky informacion nuk zëvendëson këshillat e mjekut dhe nuk marrim përgjegjësi për ndërveprimet ose efektet negative.

(Kosova Sot Online)