Mos i neglizhoni: Këto 10 shenja tregojnë se veshkat tuaja janë në rrezik

  • E.K /
  • 24 August 2021 - 09:58
Mos i neglizhoni: Këto 10 shenja tregojnë se veshkat tuaja janë në rrezik

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin e njeriut dhe ato janë të vendosura vetëm nën brinjë. Roli i tyre kryesor është që të filtrojnë 120-150 litra gjak çdo ditë në mënyrë që të lejojnë që trupi të funksionojë siç duhet.

Ata janë të domosdoshëm për mbajtjen e gjakut të qëndrueshëm, parandalimin e ngritjes së lëngjeve shtesë dhe mbeturinave në trup. Ata gjithashtu rregullojnë presionin e gjakut, prodhojnë qeliza të kuqe të gjakut dhe ndihmojnë kockat të qëndrojnë të forta.

Jeta juaj mund të rrezikohet nëse veshkat tuaja dëmtohen, kështu që në mënyrë që të mbani trupin tuaj të shëndetshëm, të fortë dhe të sigurt, është shumë e rëndësishme të njihni shenja të dëmtimit të veshkave.

Simptomat më të zakonshme që po dëmtohen:

Ënjtje

Kur veshkat nuk punojnë siç duhet, ata nuk janë në gjendje të heqin lëngun e tepërt në trup që të çon në ënjtje në duart, këmbët, këmbët, këmbët dhe fytyrën. Nëse vëreni një ënjtje të papritur, mund të jetë arsye për dështimin e veshkave.

Ndryshimet në urinim

Një shenjë paralajmëruese e hershme e dështimit të veshkave është ndryshimi në urinim.

Këtu janë disa ndryshime që mund të ndodhin:

vështirësi urinimi dhe ndjenja e presionit,

urinojnë me urinë me ngjyrë të errët sasi të vogla ose më rrallë,

urinojnë me urinë të zbehtë në sasi më të mëdha ose më shpesh,

nëse urina mund të jetë flluska ose e shkumëzuar,

urinoj në mes të natës,

Skuqje e lëkurës.

Kur veshkat janë në dështim, ata nuk janë në gjendje të heqin mbeturinat nga gjaku, të cilat mund të shkaktojnë skuqje të lëkurës ose kruajtje të rëndë. Për shkak të akumulimit të mbeturinave në gjak, lëkura merr inatosur dhe të thatë.

Lodhje

Kur veshkat janë të shëndetshme, prodhohet një hormon i quajtur EPO ose eritropoietin, i cili është përgjegjës për bërjen e qelizave të kuqe të gjakut dhe ato mbajnë oksigjen. Nga ana tjetër, nëse veshkat janë dëmtuar, ka vetëm pak qeliza të kuqe të gjakut që mbajnë oksigjen dhe pastaj muskujt e trurit po lodhen lehtë dhe shpejt dhe kjo çon në anemi.

Mungesa e frymës

Dëmtimet e veshkave mund të shkaktojnë dhe fryrje, sepse trupi mund të lihen nga uria e oksigjenit. E gjithë kjo vjen për shkak të mungesës së oksigjenit që mbartin qelizat e gjakut dhe shkaktohet nga lëngjet shtesë të cilat krijohen në mushkëri.

Shije metalike në gojë

Kjo është kur mbeturinat grumbullohen në gjak dhe mund të jenë simptoma e dëmtimit të veshkave nëse ka ndonjë ndryshim në preferencat tuaja ushqimore ose humbjen e oreksit.

Dhimbje

Veshkë e dëmtuar mund të shkaktojë dhimbje në pjesën e sipërme të shpinës ose në anën tjetër. Për më tepër, infeksionet e veshkave ose gurët në veshka shkaktojnë spazma dhe dhimbje të forta.

Marramendje

Anemia është e lidhur me dëmtimin e veshkave, sepse atëherë truri nuk po merr oksigjen sa duhet, gjë që shkakton këtë gjendje. Si rezultat, vjen në telashe me përqendrim, marramendje dhe humbje të kujtesës

Përzier dhe të vjella

Ndërsa toksina dhe mbetjet fillojnë të rriten në gjak, mund të shkaktojë vjellje të rënda dhe të vjella. Kjo gjithashtu mund të jetë një simptomë e një infeksioni të traktit urinar, prandaj sigurohuni që menjëherë të flisni me mjekun tuaj, veçanërisht nëse keni ndonjë dhimbje në shpinë ose në bark

Të dridhura

Kur veshkat tuaja nuk funksionojnë siç duhet, mund të rezultojë në mungesë të qelizave të kuqe të gjakut që mbajnë oksigjen. Kur kjo ndodh, ju shpesh mund të zhvilloni anemi, një simptomë e të cilave përfshin vazhdimisht ndjenja të ftohta.

(Kosova Sot Online)