Misri i zier është më i shëndetshëm nga sa mendoni!

  • E.K /
  • 31 August 2021 - 11:09
Misri i zier është më i shëndetshëm nga sa mendoni!

Misri ka një reputacion të pamerituar si një ushqim i modifikuar gjenetikisht plot karbohidrate. Shtojini kësaj shoqërimin me shurupin e misrit me fruktozë të lartë dhe mund të pyesni nëse misri në kalli meriton një vend në udhëtimet tuaja këtë vetë. Por janë 5 arsye pse është shumë i shëndetshëm.

Misri është i ulët në kalori dhe do t’ju ​​ngopë mirë

Një kalli misri me madhësi të mesme ka vetëm 77 kalori. Por mos lejoni që 17 gram karbohidrate t’ju ​​trembin. Ndërsa dëshironi të shmangni karbohidratet e thjeshta, të tilla si orizi i bardhë, karbohidratet komplekse – përfshirë ushqimet me drithëra, të tilla si misri – sigurojnë burimin tonë kryesor të karburantit. Edhe pse ka një shije të ëmbël, kalli misri ka vetëm rreth tre gram sheqer, në krahasim me 19 g që ka një mollë. Bonusi: Misri është një burim i mirë i proteinave dhe fibrave, gjë që ju bën të ndiheni të ngopur.

Misri është i mirë për diabetikët

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, rreth 40 për qind e amerikanëve do të zhvillojnë diabet të tipit 2 gjatë jetës së tyre, dhe njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuar janë në rrezikun më të lartë. Ndërsa misri shpesh konsiderohet një ushqim që diabetikët duhet të shmangin, hulumtimet tregojnë se misri mund të ndihmojë në kontrollin e sëmundjes.

Misri ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të syve

Studimet tregojnë se nivelet e larta të karotenoideve të misrit janë të lidhura fort me një rrezik të reduktuar të kataraktit dhe degjenerimit makular. Një studim tregoi një ulje prej 43 për qind të këtyre sëmundjeve në mesin e pjesëmarrësve që konsumuan sasitë më të mëdha të ushqimeve të pasura me karotenoide.

Misri përmirëson shëndetin e zorrës së trashë

Misri është një burim i fibrave të tretshme dhe të patretshme, të cilat mbajnë sistemin tuaj tretës në gjendje të mirë. Hulumtimet tregojnë se fibrat luajnë një rol në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë dhe rritjen e baktereve të mira të zorrëve. Për shumë vite, supozohej gabimisht se konsumimi i ushqimeve të tilla si arra, misër dhe kokoshka shkakton sëmundje divertikulare, një gjendje e dhimbshme që përfshin qese të infektuara në zorrët. Por një studim pasues i punonjësve shëndetësorë që ndoqi një grup të madh burrash për 18 vjet nuk gjeti asnjë lidhje.

Ushqimet me drithëra të plota si misri mbrojnë kundër sëmundjeve kardiovaskulare

Testet laboratorike tregojnë se aleuroni dhe mikrobet, të dyja të pranishme në misër, mund të ndihmojnë në parandalimin e arteriosklerozës duke ulur kolesterinën e keqe duke mos ndikuar në kolesterinën e mirë. Misri gjithashtu përmban vitaminë C dhe B6, si dhe kalium dhe magnez, të cilat parandalojnë sëmundjet e zemrës.

(Kosova Sot Online)