Hit total në shërimin e ftohjes dhe sëmundjeve të mushkërive

  • E.K /
  • 02 shtator 2021 - 11:39
Hit total në shërimin e ftohjes dhe sëmundjeve të mushkërive

Në sezonin e vaksinimit kundër gripit, por edhe tregimeve të shpeshta se si salsiçet janë kancerogjene, qumështi i gomaricës po shndërrohet në hit. Ata që e kanë konsumuar, pohojnë se është i dobishëm kundër ftohjes dhe sëmundjeve të mushkërive.

Sipas përbërjes, ngjason shumë me qumështin e gjirit, e shumë prindër me ta shërojnë fëmijët. Sugjerohet që ta konsumoni dhjetë ditë rresht nga 1 dcl. Deri më tani nuk ekzistojnë studime shkencore, por nga përvoja ekzistojnë fakte. Ajo që është me shumë rëndësi, është se përmban proteinën lizolin, për të cilën dihet se është përplot me ndikim kundër baktereve.

(Kosova Sot Online)