Ju mundon thartira në lukth? ja si ta rregulloni

  • E.K /
  • 03 September 2021 - 11:50
Ju mundon thartira në lukth? ja si ta rregulloni

Marrë parasysh faktin se acidet, apo thartira në lukth, shkaktojnë dëme në mënyrën e jetesës, si dhe shumë çrregullime tjera, ja disa zgjidhje për të gjithë ata që vuajnë nga thartira në lukth.

Hani shujta më të vogla

Shujtat e majme e ngarkojnë lukthin dhe mund ta shtojnë dhe përforcojnë problemin me refleksin e lukthit. Provoni që t’i zvogëloni shujtat që i konsumoni gjatë ditës.

Përdorni çamçakëz

Çamçakëzët pa sheqer mund ta zbutin urthin që shkaktohet si pasojë e prodhimit të pështymës, e cila me përbërësit alkalinë, ndihmojnë në neutralizimin e thartirës.

Harrojeni duhanin

Rregullimi i refleksit në lukth do të duhej të ishte vetëm një nga arsyeja për të hequr dorë nga duhani. Nikotina dhe cigaret nxitin prodhimin e thartirës në lukth.  

Humbni në peshë

Mbipesha e tepërt është faktor shumë serioz i rrezikut për thartirën në lukth. Sa më i trashë që të jetë një person, pengesat do të jenë më të mëdha.

(Kosova Sot Online)