Fara e lirit: Superushqimi që ndihmon në humbjen e peshës

  • E.K /
  • 04 September 2021 - 12:38
 Fara e lirit: Superushqimi që ndihmon në humbjen e peshës

Përveç frutave dhe perimeve, ekziston një përbërës që mund të ndihmojë shumë në humbjen e peshës.

Ky përbërës, të cilin mund të mos e keni dëgjuar për potencialin e tij të veçantë, është fara e lirit.

Fara e lirit është një zgjidhje e shkëlqyer natyrore për humbjen e peshës.

Vetitë e tij antioksiduese ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit, ndërsa fibrat ju lënë të ngopur. Në të njëjtën kohë, omega-3 mund të zvogëlojë dëshirën tuaj për sheqer.

Këtu janë disa mënyra për ta shtuar atë në ushqimet që tashmë hani:

– Shtoni farën e lirit në drithërat ose tërshërën tuaj për mëngjes.

– Shtoni një lugë çaji farë liri të bluar në mustardë ose majonezë të përhapur në një sanduiç në një vakt.

– Përzieni farën e lirit në lëng ose smoothie.

– Hidheni me sallata ose supa.

– Përzieni një lugë gjelle farë liri të bluar në kosin tuaj.

(Kosova Sot Online)