Studimi: Sheqernat në moshë të hershme ndikojnë gjithë jetën tek fëmijët

  • E.K /
  • 15 shtator 2021 - 15:36
Studimi: Sheqernat në moshë të hershme ndikojnë gjithë jetën tek fëmijët

Të vegjlit amerikanë po konsumojnë shumë sheqer të shtuar, një studim i ri ka gjetur.

Raporti i Qendrës së Kontrollit për parandalimin e Sëmundjeve, gjeti mesatarisht se fëmijët në moshë midis 19 dhe 23 muajsh konsumojnë më shumë se shtatë lugë çaji sheqer të shtuar çdo ditë.

Ushqimi i paketuar për fëmijë, pije me aromë dhe drithëra janë vetëm disa nga ushqimet që fëmijët i ha, përmbajnë sheqer më shumë se disa bare çokollate.

Studiuesit paralajmërojnë se ushqimet me sheqer të shtuar në një moshë të re mund të krijojnë sjellje që ndjekin fëmijët gjatë gjithë jetës së tyre.

Me përqindjen e obezitetit në 14 për qind në mesin e fëmijëve në moshën dy deri në katër vjeç dhe vazhdimi i rritjes, ekipi shpreson që prindërit të mund të bëhen më të informuar për ushqimet që fëmijët e tyre po hanë për të ndihmuar në uljen e epidemisë në rritje.

Ndërsa në Kosovë ende nuk ka ndonjë shifër zyrtare rreth sasisë së sheqerit që konsumojnë fëmijët.

(Kosova Sot Online)