Një 23-vjeçare e dëmtoi mëlçinë duke përdorur hapa për dobësim

  • E.K /
  • 19 September 2021 - 12:40
Një 23-vjeçare e dëmtoi mëlçinë duke përdorur hapa për dobësim

Një grua 23-vjeçare nga Teksasi aktualisht po shërohet pasi iu nënshtrua transplantit të mëlçisë në ditën e Krishtlindjeve-dhe mjekët thonë se mund të jenë fajtorët shtesat e saj dietike.

Emily Goss nga Amarillo, Texas, u dërgua me urgjencë në Spitalin Methodist në Dallas pak para Krishtlindjeve, duke vuajtur nga dështimi akut i mëlçisë, sipas stacionit të lajmeve me bazë në Teksas NBC 5. Fajtori? Mjekët besojnë se ishte një shtesë dietike e një gruaje, e identifikuar më vonë si Balance nga Alani Nu, të cilën Goss e merrte nga katër pilula çdo ditë për disa muaj. (Vetëm FYI: Sipas faqes së internetit të Alani Nu, kjo është doza e saktë e rekomanduar ditore).

s

Sipas NBC 5, Goss ndaloi marrjen e suplementit pas Ditës së Falenderimeve, kur filloi të përjetonte simptoma si dhimbje barku, lodhje dhe e bardha e syve të saj duke u bërë e verdhë. "Unë nuk di si të shpjegoj. Unë thjesht e dija që nuk isha plotësisht atje," tha Goss për NBC 5.

Vetëm tre javë më vonë - edhe pas ndërprerjes së suplementit - Goss ishte në insuficiencë akute të mëlçisë dhe u nxitua në spital ku u zhvendos në krye të listës së transplantit të mëlçisë.

Për fat të mirë, Goss mori një mëlçi të re - në ditën e Krishtlindjeve.

"Unë kam jetën time sepse dikush më dha mëlçinë e tij dhe unë jam shumë mirënjohëse," tha ajo.

Gjatë transplantit, mjekët e Goss gjithashtu bënë një biopsi të mëlçisë së saj të dëmtuar, në mënyrë që të përcaktojnë se cili përbërës specifik kontribuoi në dëmtimin e saj të mëlçisë. Ndërsa rezultatet e asaj biopsie nuk janë bërë ende publike, mjekët thonë se kanë përjashtuar të gjitha mundësitë e tjera dhe besojnë se shtesa ishte shkaku i dëmtimit, sipas NBC 5.

"Unë thjesht nuk mund të besoja se një shtesë mund të shkaktonte diçka kaq kërcënuese për jetën, "tha Goss.

Çfarë është saktësisht dështimi akut i mëlçisë - dhe a mund të shkaktohet vërtet nga shtesat?

Dështimi akut i mëlçisë (i referuar edhe si dështimi i plotë i mëlçisë) është një humbje e funksionit të mëlçisë që ndodh shpejt - në vetëm ditë ose javë - sipas Klinikës Mayo.

Subjekti zakonisht nuk ka sëmundje para-ekzistuese të mëlçisë. Isshtë shumë më pak e zakonshme sesa dështimi i mëlçisë, por ka aftësinë të shkaktojë komplikime serioze, duke përfshirë gjakderdhjen e tepërt dhe rritjen e presionit në tru. Ndërsa disa raste mund të kthehen me trajtim, shumica mund të shërohen vetëm përmes transplantit të mëlçisë.
Sipas Klinikës Mayo, shenjat dhe simptomat e dështimit akut të mëlçisë përfshijnë:

Zverdhje e lëkurës dhe kokërdhokut (verdhëz)
Dhimbje në barkun tuaj të sipërm të djathtë
Ënjtje e barkut
Nauze
Të vjella
Një ndjenjë e përgjithshme e të ndjerit keq (keqtrajtim)
Çorientimi ose konfuzioni
Përgjumje

Nëse keni ndonjë simptomë të dështimit akut të mëlçisë, duhet të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor. Komplikimet mund të përfshijnë lëngje që grumbullohen në trurin tuaj, çrregullime të gjakderdhjes dhe gjakderdhjes, infeksione dhe dështim të veshkave. 

(Kosova Sot Online)