Nga joga deri te rregulli 20-20-20, si të kujdeseni për sytë në një botë të varur nga ekrani

  • G.G /
  • 20 shtator 2021 - 08:15
Nga joga deri te rregulli 20-20-20, si të kujdeseni për sytë në një botë të varur nga ekrani

Nuk mund të jem i sigurt kur filloi, por mesi i vitit 2020 duket një supozim i përshtatshëm. Dhimbje koke të lehta të shoqëruara me sy të kruajtur, që përkeqësohen vetëm kur fërkoheni, më në fund më çoi të vizitoja një okulist. Isha i bindur se kisha një alergji ose, më keq, sy rozë. Por në vend të kësaj, unë u diagnostikova me një gjendje gjithnjë e më të zakonshme në botën tonë të drejtuar nga teknologjia: syri i thatë i frikshëm i karantinës.

Simptomat janë të ndryshme dhe përfshijnë gjithçka, nga një ndjesi djegieje ose “trupi të huaj” deri tek acarimi, skuqja, luhatja e shikimit, tendosja e syve dhe dhimbjet e kokës, shpjegon Dr Osama Giledi, okulist konsulent në Dubai. Ai e lidh gjendjen me një shkak të veçantë që është shfaqur gjatë vitit të kaluar. “Ëeshtë për shkak të rritjes së kohës që njerëzit po shpenzojnë për monitorët dhe qëndrojnë brenda për shkak të pandemisë”, thotë ai. “Njerëzit që kalojnë orë të tëra duke parë ekranet çdo ditë janë në rrezik më të lartë të gjendjes.”

Jabeen Mohammed Jaffer, një optometrist thotë se përdorimi i zgjatur i shumicës së pajisjeve elektronike si kompjuterët, tabletët, lexuesit elektronikë dhe telefonat celularë shkakton “tendosje dixhitale të syve ose sindroma të shikimit kompjuterik, të cilat rezultojnë në një koleksion të problemeve të syve”. Kondicionimi i tepërt dhe mjedisi i thatë gjithashtu mund të luajnë një rol.

Sipas të dhënave nga Raporti Digjital Botëror 2021, banori mesatar i Emirateve të Bashkuara Arabe kaloi shtatë orë dhe 24 minuta në internet në ditë në vitin 2020. Nuk është për t’u habitur, atëherë, një studim tjetër i botuar në fillim të këtij viti deklaroi se dy të tretat e banorëve të Emirateve të Bashkuara Arabe vuajnë nga sytë e thatë.

Madje ka pasur një numër të madh të ankesave të lidhura me sytë tek fëmijët më të vegjël në fillim të këtij viti, me mjekët që u bëjnë thirrje prindërve të kufizojnë kohën e ekranit, këshillat e të rriturve do të bënin mirë t’i kishin parasysh, thonë okulistët.

Sidoqoftë, pasi gjithçka nga jeta jonë personale tek ajo profesionale tani sillet rreth ekraneve, mund të mos jetë aq e thjeshtë sa tingëllon.

Lajmi i mirë është se çështjet e syve të lidhura me ekranin, përfshirë sytë e thatë, janë të kthyeshme nëse menaxhohen mirë. Këtu janë disa këshilla se si të kujdeseni për sytë tuaj dhe të zvogëloni dëmtimet nga ekranet.

“Sado budalla që tingëllon, përpiquni të mbani mend të blini sytë”, thotë Jaffer. Kjo ndodh sepse ndezja lubrifikon sytë. Hulumtimet sugjerojnë se ne vezullojmë shumë më pak kur shikojmë ekranet, me një sondazh të vitit 2019, i cili studioi sjelljen e 2,000 profesionistëve në Mbretërinë e Bashkuar, duke gjetur se ne i mbyllim sytë një mahnitëse 60 përqind më pak kur jemi në kompjuter.

Pra, të qenit i vetëdijshëm se sa hapni dhe mbyllni kolegët tuaj dhe bëni një përpjekje aktive për ta bërë këtë mund të ndihmojë në luftimin e gjendjes.

Ju gjithashtu mund të provoni ushtrime të ndezjes kur u përgjigjeni thirrjeve ose bëni aktivitete të tjera që nuk kërkojnë ekran, si p.sh. të vezulloni 10 herë shpejt, pastaj të mbyllni sytë për pesë sekonda dhe ta përsërisni këtë pesë herë.

Ndërsa ekspertët këshillojnë të kufizoni kohën e ekranit në tetë orë në ditë, është edhe më e rëndësishme të keni pushime të rregullta nga ekrani. Giledi këshillon rregullin 20-20-20, domethënë “çdo 20 minuta ju duhet të bëni një pushim prej 20 sekondash dhe të përqendroheni në diçka 20 metra larg, ndërsa përpiqeni të relaksoheni“.

“Kjo është këshilla më e mirë që mund t’u japim profesionistëve që punojnë, të cilët nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të kalojnë nëntë orë para ekranit çdo ditë.”

Një tendencë që u shfaq këtë vit është joga e syve dhe ekspertët si dhe të famshëm si Paul McCartney betohen për të. Yoga e syve përfshin përdorimin e lëvizjeve që punojnë për të forcuar dhe gjendur muskujt në sy.

“Çdo disa orë, shikoni një objekt që është në distancë, aq sa mund të jetë dhe pastaj përqendrohuni në një objekt afër jush. Përsëriteni këtë disa herë”, thotë Giledi. Ju gjithashtu mund të përdorni gishtin e madh për këtë ushtrim, duke mbajtur një gisht të madh lart, duke i përqendruar sytë në të, dhe pastaj duke e lëvizur atë pranë fytyrës tuaj, dhe mbrapa, ngadalë.

Një ushtrim tjetër përfshin “lëvizjen e syve tuaj për të parë drejtimet e kundërta dhe prapa”, kështu nga njëra anë në tjetrën, dhe pastaj nga lart poshtë. “Kjo ushtron muskujt e syrit dhe ndërton përqendrimin,” thotë Giledi. Ai gjithashtu rekomandon marrjen e pushimeve të shpeshta për lëvizjet e trupit si shtrirja.

(Kosova Sot Online)