Nëse ecni në këtë kohë çdo ditë, do t’i shtoni vite jetës tuaj

  • G.G /
  • 25 September 2021 - 11:31
Nëse ecni në këtë kohë çdo ditë, do t’i shtoni vite jetës tuaj

Të gjithë e dimë se ecja është e mirë për shëndetin. Mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit, kancerit dhe të përmirësojë presionin e gjakut dhe kolesterolin. Përveç përfitimeve të njohura shëndetësore, ka disa përfitime më pak të njohura – si dhe efektet e saj të dobishme në humbjen e peshës. Një nga përfitimet më pak të njohura të ecjes është se si ndikon në sistemin tonë imunitar.

Një studim i botuar në “British Journal of Sports Medicine” tregoi se në mesin e 1.000 pjesëmarrësve, ata që ecnin të paktën 20 minuta në ditë, pesë ditë në javë, u sëmurën shumë më pak se ata që ushtroheshin një herë në javë ose më pak. Sipas Harvard Health, disa studime kanë gjetur se ecja zvogëlon dhimbjet e lidhura me artritin.

Askush nuk dëshiron të përfundojë me dhimbje të kyçeve ose artrit dhe ecja është një “ilaç” i thjeshtë dhe një masë parandaluese. Studimet kanë treguar se ata që ecin rregullisht fitojnë më pak peshë sesa ata që nuk ecin fare.  Ecja është një mënyrë argëtuese, e qëndrueshme dhe efektive për të mbajtur një peshë të shëndetshme me kalimin e viteve dhe të gjitha provat tregojnë se është një zakon i dobishëm afatgjatë.

Kur është koha më e mirë për të ecur? 

Disa studime kanë treguar se ecja pas një vakti mund të jetë koha më e mirë për të korrur përfitimet më të mëdha. Mund të ndihmojë tretjen, të rrisë ngopjen pas ngrënies dhe të ulë sheqerin në gjak. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëzit me diabet. 

(Kosova Sot Online)