Ky ushqim mbron sytë dhe zemrën

  • G.G /
  • 07 October 2021 - 09:01
Ky ushqim mbron sytë dhe zemrën

Karotat, përveç shijes së tyre, janë edhe super të shëndetshme, pasi ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore. Janë të pasura me fibra, minerale dhe vitamina A, K dhe E, ndërsa në të njëjtën kohë nuk kanë shumë kalori. Por si saktësisht karotat na ndihmojnë të qëndrojmë të shëndetshëm?

Përmirësojnë shikimin

Për sytë është e nevojshme vitamina A që karotat përmbajnë, mungesa e së cilës mund të çojë në tharjen e syve. Dy antioksidantë të tjerë që gjenden në karota, luteina dhe zeaksantina, parandalojnë degjenerimin makular të lidhur me moshën.

Ndihmojnë tretjen

Ushqimet e pasura me fibra, siç janë karotat, ruajnë shëndetin e zorrëve. Përveç kësaj, ushqimet e pasura me karotenoide mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Rregullojnë presionin e gjakut

Një studim i vitit 2017, arriti në përfundimin se njerëzit që rekrutojnë nga dieta e tyre sasi të larta të fibrave, kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundje kardiovaskulare, krahasuar me ata që hanë më pak fibra. 

(Kosova Sot Online)