Kopra kundër hipertensionit

  • E.K /
  • 20 tetor 2021 - 10:38
Kopra kundër hipertensionit

Lëngu i fituar nga kjo bimë e përmirëson oreksin e humbur, nxit sekretimin e qumështit dhe parandalon fryrjet, por përdoret edhe në fazën e parë kundër hipertensionit, sepse zgjeron enët e gjakut, e përmirëson punën e zemrës dhe nxit sekretimin e urinës.

Receta

Çaji për uljen e shtypjes së lartë të gjakut përgatitet në atë mënyrë, duke marrë një lugë kopër të thatë, të cilën duhet përzier me se 2dl ujë të vluar. E mbuloni dhe e lini të qëndrojë ashtu e mbuluar për një orë. E procedoni dhe e pini në gllënjka gjatë gjithë ditës.

(Kosova Sot Online)