Mos e neglizhoni! Koha kur flini është shumë e rëndësishme për zemrën tuaj

  • E.K /
  • 10 nëntor 2021 - 08:34
Mos e neglizhoni! Koha kur flini është shumë e rëndësishme për zemrën tuaj

Një studim ka përcaktuar kohën më të mirë për të shkuar në shtrat nëse doni të mbani zemrën tuaj të shëndetshme. Dihet mirë se shumë pak gjumë është i keq për ju – por koha kur flini mund të jetë po aq e rëndësishme. Shkencëtarët kanë zbuluar se ora 22:00-23:00 është koha ideale.

Njerëzit që flenë shumë herët ose shumë vonë kanë deri në 25% më shumë gjasa të kenë sëmundje të zemrës ose të kenë një goditje në zemër, thanë ata.

Dr David Plans, nga kompania e teknologjisë shëndetësore Huma, tha:

“Gjatë miliona viteve ne kemi evoluar për të qenë krijesa të ditës dhe trupat tanë bëjnë mirëmbajtje të rëndësishme të tyre gjatë natës. Nëse nuk e bëjmë këtë, rrit inflamacionin dhe dëmton kontrollin e glukozës, të cilat janë rreziqe për sëmundjet e zemrës. Ne kemi receptorë në sytë tanë që kërkojnë dritën e mëngjesit për të rivendosur orën e trupit dhe nëse nuk e kuptoni, ajo prish trupin. Njerëzit janë vërtet kompleks, por edhe shumë të thjeshtë. Ne duhet të flemë natën dhe të jemi zgjuar ditën dhe kjo duket të jetë e rëndësishme për shëndetin e zemrës”, tha ai.

Studimi, i publikuar në European Heart Journal – Digital Health, u krye në 88,000 njerëz të moshës 43 deri në 79 vjeç.

Shkencëtarët matën oraret e gjumit të njerëzve duke përdorur monitorë në kyçet e dorës dhe kontrolluan të dhënat mjekësore gjashtëvjeçare. Njerëzit të cilët rregullisht binin në gjumë para orës 22:00 ose pas mesnate, kishin rreth 25 për qind më shumë gjasa të kishin sëmundje të zemrës ose të kishin një goditje në tru. Rreziku ishte më i vogël për ata që flinin midis orës 11 dhe 12, të cilët ishin në një rrezik 12 për qind më të lartë.

Mjekët thonë se të rriturit duhet të flenë nga gjashtë deri në nëntë orë në natë dhe të përpiqen të shkojnë në shtrat dhe të zgjohen në të njëjtën kohë çdo ditë. Ndërsa pushoni, trupi riparon qelizat në tru, muskujt dhe organet dhe rivendos nivelet e hormoneve, të cilat janë thelbësore për të qëndruar të shëndetshëm.

Dr Plans tha se megjithëse studimi sugjeroi një lidhje midis kohës së gjumit dhe rrezikut të sëmundjeve të zemrës, ai nuk mund ta provonte atë.

“Është këshilla bazë që nëse rrezet e diellit prishin ritmin cirkadian dhe ky është një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës, është një ide e mirë të përpiqeni të shkoni në shtrat në një kohë të arsyeshme”, tha ai.

Regina Giblin, infermiere e vjetër nga Fondacioni Britanik i Zemrës, tha: “Të flesh mjaftueshëm është e rëndësishme për mirëqenien tonë të përgjithshme, si dhe shëndetin e zemrës.

“Por gjumi nuk është faktori i vetëm që mund të ndikojë në shëndetin e zemrës dhe është gjithashtu e rëndësishme të kujdeseni për stilin tuaj të jetesës”, u shpreh ajo.

(Kosova Sot Online)