Pesë ushqime që nuk i kalojnë 100 kalori

  • A.P /
  • 21 nëntor 2021 - 09:21
Pesë ushqime që nuk i kalojnë 100 kalori

Zakonisht kërkojmë ushqime të vogla që do të na mashtrojnë urinë, por në shumicën e rasteve vaktet e vogla janë gjithashtu bomba kalori.

Ne kemi gjetur dhe ju rekomandojmë pesë ushqime të shijshme të shëndetshme me pak kalori që mund t’i hani pa frikë gjatë ditës.

1.Sandwich i përbërë me mollë me gjalpë arra

Prisni 2 feta të një molle, lyeni me 1 lugë çaji gjalpë arra (p.sh. gjalpë bajamesh, gjalpë kikiriku etj.) dhe më pas bashkojini së bashku! Ky sanduiç kombinon shijen e ëmbël dhe të shijshme me proteina, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera të vlefshme, duke rritur ngopjen.

Drithëra

Është një zgjedhje e shijshme, ushqyese dhe e kënaqshme. Zgjidhni një shufër drithërash me më pak se 100 kalori, e cila është e pasur me fibra dhe vitamina B. Nëse, në fakt, po përpiqeni të kontrolloni peshën tuaj, tani mund të gjeni shufra drithërash me pak kalori (rreth 75 kalori për bar), të cilat janë gjithashtu të ulëta në yndyrë dhe sheqer.

Kos me mjaltë dhe drithëra

Përzieni 1 filxhan kos me pak yndyrë me 1 lugë gjelle. mjaltë dhe shtypur në sipërfaqen e tij disa theka me drithëra integrale. Është një snack i ëmbël me vlera të larta ushqyese, i pasur me proteina dhe fibra.

Kokoshka të bëra vetë

Ky është një vakt mbushës me pak kalori, i pasur me fibra, të cilin mund ta përgatisni në shtëpi në vetëm pak minuta, duke përcaktuar përmbajtjen e yndyrës dhe kripës. Shtoni pak vaj ulliri, në vend të kripës shtoni një erëz si paprika dhe nëse dëshironi të rrisni përmbajtjen e proteinave për më shumë ngopje shtoni pak djathë me pak yndyrë.

Tost integral me të bardhë veze dhe avokado

Në një tost integral shpërndani pak avokado të cilën e keni shkrirë me pirun dhe shtoni një të bardhë veze të prerë në feta. Ky është një rostiçeri i shpejtë i pasur me proteina, fibra dhe yndyrna të mira. Thjesht duhet ta provoni.

(Kosova Sot Online)