Si të shpëtojmë nga prishja e dhëmbëve duke përdorur lëvozhgat e vezëve?

  • A.P /
  • 24 nëntor 2021 - 14:59
Si të shpëtojmë nga prishja e dhëmbëve duke përdorur lëvozhgat e vezëve?

Një studim i kryer nga Shkolla e Stomatologjisë në Filipine krahasoi gjithashtu markat e ndryshme të pastës së dhëmbëve me pastën e tyre të lëvozhgës së vezëve. Ata arritën në përfundimin se dhëmbët e pastruar me pastë dhëmbësh nga guaska kishin më pak akumulim të pllakave dhe përmbanin një smalt më të fortë.

Kjo për faktin se lëvozhga e vezëve ka kalcium dhe elementë të tjerë gjurmë, të cilët janë thelbësorë për një smalt të shëndetshëm , duke parandaluar kështu kariesin. Lëvozhgat e vezëve kanë një sërë mineralesh që ndihmojnë në trajtimin e prishjes së dhëmbëve. Ato përmbajnë gjithashtu kalcium, metalin e papërpunuar që nevojitet për dhëmbë të fortë dhe të shëndetshëm.

Mineralet e tjera që gjenden në lëvozhgat e vezëve janë:

Magnezi

Hekuri

Kaliumi

Alumini

Hipofosfat

Squfuri

Silikoni

Natriumi

Përgatitja:

Merrni lëvozhgat e vezëve dhe vendosini në ujë të vluar për të paktën 5 minuta për të hequr qafe patogjenët. Më pas lërini të thahen. Coptoni lëvozhgat në një mulli kafeje derisa të kthehen në një pluhur të imët.

Merrni një lugë çaji çdo ditë. Mund ta shtoni në ushqimin tuaj.

Përfitime të tjera shëndetësore të lëvozhgave të vezëve janë në indin e eshtrave pasi ato përbëhen nga kalciumi – Kockat dhe dhëmbët e njeriut kanë një përbërje të ngjashme me lëvozhgat e vezëve. Përmbajtja e kalciumit [93%] në guaska është një nga përfitimet e tyre.

Ato mund të përdoren gjithashtu për trajtime të tilla si sëmundjet ortopedike dhe dislokimi i ijeve ose osteoporoza. Lëvozhgat e vezëve përmbajnë gjithashtu minerale si fosfor, natrium, hekur, silic, magnez, alumin, kalium dhe squfur .

Së fundi, ato përmbajnë 27 elementë dhe përbëhen nga aminoacide të rëndësishme si metionina, lizina, izoleucina dhe cisteina . Lëvozhgat e vezëve janë burimi natyror më i ekuilibruar i kalciumit. Përpiquni të bëni vetë pastën e dhëmbëve nga lëvozhgat e vezëve dhe të shpëtoni nga kariesi i padëshiruar!

(Kosova Sot Online)