Farat e kungullit vrasin kancerin, ndikojnë në gjumë dhe përmirësojnë shikimin

  • E.K /
  • 29 November 2021 - 09:49
Farat e kungullit vrasin kancerin, ndikojnë në gjumë dhe përmirësojnë shikimin

Studimi spanjoll ka treguar se farat e kungullit përmbajnë substanca që me sukses luftojnë qelizat kancerogjene, por gjithashtu janë të mira në luftën kundër disponimit jo të mirë. Janë të pasura me pr?t?in?, m?ng?n, fibra, m?gn?z dhe f?sf?

Këto fara përmbajnë sasi të lartë me zink, që është e rëndësishme për imunitet, ndihmojnë në zhvillimin dhe përhapjen e qelizave në organizëm, ndikojnë në gjumë përmirësojnë shikimin. Ajo që është me rëndësi është se farat e kungullit janë efikase në luftimin e disa llojeve të kancerit dhe kanë efekt kundër inflamacioneve.

(Kosova Sot Online)