Pesë arsye për të ngrënë të paktën një banane në ditë

  • E.K /
  • 03 December 2021 - 11:24
Pesë arsye për të ngrënë të paktën një banane në ditë

Përfitimet shëndetësore të bananeve do t'ju bindin të hani të paktën një në ditë dhe të largoni mjekun, raporton healthshots.com. 

Banania është ushqimi më i shijshëm dhe më i pasur, i cili përdoret shumë shpesh në kuzhinën indiane. 

Mund t'i shijoni në forma të ndryshme - të gjalla, në pije frutash ose si patatina ...

Shumë nuk janë të vetëdijshëm se bananet janë një burim i vitaminave dhe mineraleve thelbësore si vitaminat A dhe B, kaliumi dhe magnezi. 

Kjo do të thotë se ato kanë një efekt të dobishëm në nivelin e presionit të gjakut, rregullojnë peshën trupore, përmirësojnë tretjen dhe funksionin e zemrës. 

Për më tepër, banania aktualisht rrit energjinë dhe përmban vetëm 90 kalori për copë, raporton Slobodna Dalmacija.

Ndërsa mendoni për recetat në të cilat mund të përdorni banane, këtu janë pesë arsye pse duhet ta përfshini këtë dhuratë të natyrës në dietën tuaj.

1. PUNË MË MIRË TË ZEMRËS

Banania është e pasur me fibra, magnez dhe kalium, të cilat mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës si asnjë ushqim tjetër.

 Sipas hulumtimit të publikuar nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit, ngrënia e bananeve mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit në muret e enëve të gjakut, gjë që redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe sëmundjeve koronare të zemrës.

Kaliumi në banane ndihmon në rregullimin e rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut dhe e mban trurin zgjuar.

2. HUMBJE MË SHPEJTË PESHE

Bananet kanë relativisht pak kalori, gjë që është një lajm i mirë për ata që duan të humbin peshë. 

Një banane me përmasa mesatare ka pak më shumë se 90 kalori dhe është e pasur me fibra, të cilat ngadalësojnë tretjen dhe zgjasin ndjenjën e ngopjes.

3. TRETJE E PËRMIRËSUAR

Bananet janë të pasura me ujë dhe fibra, të cilat janë të shkëlqyera për tretjen. Fibrat e tretshme thithin ujin, gjë që ndihmon në ruajtjen e jashtëqitjes së butë. Ato ndihmojnë gjithashtu në rikthimin e elektroliteve, si kaliumi, të cilët shpesh humbasin për shkak të diarresë ose të vjellave. Ai gjithashtu përmban niseshte rezistente (veçanërisht nëse përdorni banane të gatuara, më pak të pjekura), e cila promovon shërimin e zorrëve.

4. NDIHMË ME ANEMINË

Bananet kanë një përmbajtje të lartë hekuri, kështu që ato mund të ndihmojnë në trajtimin e anemisë (ulja e ndjeshme e numrit të qelizave të kuqe të gjakut). Sipas një studimi të publikuar nga Instituti Kombëtar Amerikan i Shëndetit, përmbajtja e lartë e hekurit në banane mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak dhe të ndihmojë në luftimin e anemisë. Përveç kësaj, vitamina B6 në banane rregullon nivelet e glukozës në gjak, gjë që mund të ndihmojë njerëzit me anemi.

5. PËRMIRËSON GJUMIN DHE GJENDJEN

Bananet janë të pasura me kalium, i cili ndihmon në relaksimin e muskujve pas një dite të vështirë. 

Vitamina C në banane mbështet funksionin e shëndetshëm të trurit duke prodhuar serotonin, një hormon që ndikon në ciklin tuaj të gjumit, si dhe disponimin dhe aftësinë tuaj për të menaxhuar stresin dhe/ose dhimbjen.

Përveç kësaj, bananet përmbajnë triptofan, një aminoacid që mund të ndihmojë në ruajtjen e kujtesës dhe rregullimin e humorit.

Dhe kur mendoni se keni ngrënë mjaftueshëm perime dhe fruta, mbani parasysh përfitimet e shumta të bananeve dhe shtoni ato në dietën tuaj të përditshme.

(Kosova Sot Online)