Mos i hidhni lëvoret e portokallit! Ja pse

  • E.K /
  • 03 December 2021 - 14:28
Mos i hidhni lëvoret e portokallit! Ja pse

Herën tjetër kur të hani një portokall, mos e hidhni lëvoren menjëherë në plehra. Në fakt është e ngrënshme!

Lëvoret mund të shtojnë një shpërthim të shijshëm të shijes në gatimin tuaj. Megjithëse të ashpra dhe të hidhura kur janë të papërpunuara, ato do të sigurojnë cilësi të shkëlqyeshme dhe një kthesë unike në pjatën e duhur.

Më mirë akoma, lëkurat e portokallit ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Ato përmbajnë shumë vitaminë C, fibra dhe një larmi vitaminash dhe antioksidantësh që përfitojnë nga trupi. Në fakt, disa studime kanë treguar se vitamina C dhe ushqyes të tjerë në lëvoren e portokallit mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj për kancer të caktuar. Ato gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e trurit, tretjes dhe zemrës .

Ushqyesit në lëvoren e portokallit

Sipas Departamentit të Bujqësisë të SHBA (USDA), vetëm një lugë gjelle me lëvore portokalli përmban 14 për qind të pjesës tuaj ditore të vitaminës C. Kjo është gati tre herë më shumë vitaminë C për lugë se sa në frut.

Siç përshkruhet në një studim të vitit 2016 nga Revista Ndërkombëtare e Shkencave Molekulare, vitamina C mund të luajë një rol pozitiv në shëndetin kardiovaskular duke zvogëluar ngurtësinë në arterie dhe duke përmirësuar funksionin endotelial, aftësinë e zemrës dhe enëve të gjakut për tkurrje dhe relaksim. Qelizat endoteliale, të cilat shtrihen në brendësi të zemrës dhe enëve të gjakut, kontrollojnë këto lëvizje duke lëshuar disa kimikate.

Vitamina C gjithashtu ndihmon shëndetin e tretjes duke ndihmuar trupin të thithë hekurin dhe të forcojë dhëmbët dhe mishrat.

Kjo vitaminë kryesore madje luan një rol jetësor në shëndetin e trurit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara. Sipas një studimi të vitit 2009 të botuar në Elsevier, vitamina C ndihmon funksionimin dhe pjekjen e neuroneve. Ajo ka qenë gjithashtu e lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjes Alzheimer.

(Kosova Sot Online)