E dinit që qepa është kaq e nevojshme për organizmin tuaj?

  • E.K /
  • 07 December 2021 - 10:47
E dinit që qepa është kaq e nevojshme për organizmin tuaj?

E pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese që përmirësojnë shëndetin tuaj nga koka te këmbët, qepët janë në të vërtetë një superushqim që do të bëjë mrekulli për ju nëse konsumohet çdo ditë.

Ato mund të rritin dendësinë e kockave. Ngrënia e një qepë çdo ditë për një muaj rrit dendësinë e kockave tuaja me 5% në krahasim me ata që nuk e hanë.

Ato mund të zvogëlojnë nivelet e kolesterolit dhe të mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme.

Ndihmojnë në tretjen e ushqimit.

Ato mund të zvogëlojnë dëmtimin e qelizave dhe të rrisin antioksidantët.

Mund të përmirësojnë shikimin dhe shëndetin tuaj oral. Vetitë e tyre antimikrobike mund të forcojnë edhe dhëmbët. Qepët përmbajnë “quercetin”, një substancë që lufton kataraktin dhe i mban të sigurt sytë tuaj.

Përmirësojnë edhe cilësinë e gjumit. Qepët kanë fibra dietike, të cilat promovojnë edhe mirëqenie të zorrëve dhe lehtësojnë stresin.

Ata mund të luftojnë plakjen dhe të përmirësojnë lëkurën. Të pasura me vitamina A, C dhe E, mund t’ju ndihmojnë të kini lëkurën e përsosur me shkëlqim që dëshironi. Ato reduktojnë puçrrat dhe nëse aplikoni pak xhel qepe te plagët, mund t’i lehtësojë pak.

(Kosova Sot Online)