Mos harroni, kjo është arsyeja pse duhet të konsumoni vezë çdo mëngjes

  • E.K /
  • 12 January 2022 - 10:24
Mos harroni, kjo është arsyeja pse duhet të konsumoni vezë çdo mëngjes

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkon trupi.

Për më tepër, vezët janë burimi potencial për të shtuar marrjen ditore të proteinave.

Këto janë disa arsye pse duhet të konsumoni një vezë çdo ditë për mëngjes, transmeton lajmi.net.

Ju mban të ngopur për një kohë më të gjatë

Konsumimi i vezës për mëngjes është i dobishëm në krahasim me bukën e thekur ose drithërat. Yndyra dhe proteina në vezë ruajnë nivelin e energjisë dhe ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Janë burim proteinash

Vezët konsiderohen si burimi më i mirë i proteinave. Konsumi i vezëve për mëngjes siguron të gjitha aminoacidet thelbësore që ne zakonisht marrim nga dieta e përditshme.

Ndihmon në humbjen e peshës

Vezët gjithashtu përshkallëzojnë procesin e humbjes së peshës. Nëse konsumoni vezë për mëngjes, atëherë veza siguron ndjesinë e ngopjes. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e ngrënies së tepërt.

Forcon sistemin imunitar

Vezët përmbajnë gjithashtu një lëndë ushqyese selen që përmirëson sistemin imunitar dhe rregullon hormonin e tiroides. Për më tepër, konsumi i vezës për mëngjes parandalon infeksionet dhe ndërton një sistem të fortë imunitar.

Mbron trurin

Veza përmban lëndën ushqyese thelbësore të quajtur kolinë, e cila promovon shëndetin e trurit. Për më tepër, mungesa e kolinës rrit rrezikun e demencës.

(Kosova Sot Online)