Vuani nga hipertensioni dhe sëmundjet e zemrës? Përfshini çajin e zi menjëherë në dietën tuaj

  • E.K /
  • 12 January 2022 - 10:29
Vuani nga hipertensioni dhe sëmundjet e zemrës? Përfshini çajin e zi menjëherë në dietën tuaj

Hipertensioni është një sëmundje e stilit të jetesës që prek pothuajse 30 për qind të popullsisë. Kjo ndodh kur ka një rrjedhje të vazhdueshme të lartë të gjakut në arterie dhe ushtron presion mbi këtë. Në fund, kjo çon në një ulje të elasticitetit.

Hipertensioni bllokon rrjedhjen e rregullt të oksigjenit dhe gjakut në zemër. Kjo çon në sëmundje të zemrës. Ka një shkallë të lartë vdekshmërie dhe është një nga sëmundjet më shqetësuese.

Sipas studimeve, konsumimi i tre filxhanëve me çaj të zi në ditë, ndihmon në uljen e presionit të gjakut. Është gjithashtu efektive për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni. Kjo çon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës gjithashtu.

Çaji i zi përmban flavonoide që ndihmojnë në parandalimin e rrezikut të problemeve të zemrës dhe ndihmojnë në qarkullimin e lirë të gjakut në arterie. Flavonoidet gjithashtu ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit. Inflamacioni zakonisht çon në shëndetin e dobët të zemrës.

Megjithatë, teprica e çdo gjëje është e keqe për shëndetin. Konsumimi i shumtë i çajit të zi mund të çojë në pagjumësi pasi kafeina është e pranishme në këtë produkt. Kafeina mund të çojë në ankth, dhimbje koke dhe marramendje. Prandaj, duhet të siguroheni që të mos e teproni me konsumimin e çajit të zi.

(Kosova Sot Online)