Më këtë teknikë, shpëtoni nga dhimbja e papritur e qafës vetëm në 60 sekonda

  • E.K /
  • 13 January 2022 - 08:47
Më këtë teknikë, shpëtoni nga dhimbja e papritur e qafës vetëm në 60 sekonda

Të gjithëve i ka ndodhur ndonjëherë që të ftoheni natën dhe të zgjoheni me një dhimbje të madhe aq sa nuk ktheni dot kokën anash.

Sipas Spine Health, kjo ndodh nga një tendosje e muskujve në pjesën e prapme dhe anën e qafës.

Kjo mund të jetë rezultat i gjumit në një pozitë të vështirë, një dëmtim sportiv, stres. Kjo ftohje është zakonisht e dhimbshme, por e padëmshme.

Për të zbehur këtë dhimbje sa më shpejt rekomandohen këto zgjidhje si më poshtë:

1. Streçing

Klinika Cleveland rekomandon një rutinë streçing. Filloni duke rrokullitur shpatullat tuaja mbrapa dhe poshtë 10 herë. Pastaj kapni duart pas koke dhe shtyjeni kokn prapa me duart tuaja rreth 30 herë.

2. Flini në shpinë

Sipas Cleveland Klinika, duke fjetur në stomak largon të gjithë mbështetjen nga pjesa e qafës. Nëse mendoni se pozicioni juaj i gjumit është shkaku kryesor i qafës tuaj të ngurtë, kujdeseni më shumë për të fjetur në shpinë ose në anë.

3.Masazhoni qafën me vaj

Klinika e Tokës rekomandon këtë ilaç të zakonshëm në shtëpi për lehtësimin e dhimbjeve. Hidhni pak vaj në qafë dhe masazhojeni atë vetë ose nga dikush tjetër.

Kanellë dhe shafran i Indisë. Mind Body Green thotë se kjo ilaç në shtëpi liron tensionin e muskujve dhe lehtëson inflamacionin.

4. Shtypja e çajit të kamomilës

Ngroheni qeset e çajit të kamomileve të lagura dhe i përdorni ato si një kompresë e ngrohtë për të lehtësuar qafën e ngurtë. Mind Body Green thotë se mënyra më e mirë për ta bërë këtë është mbyllja e çajit të çajit ose çaji i lirshëm në një rast të vjetër të jastëkut dhe shtypni materialin e butë direkt në muskujt.

(Kosova Sot Online)