Vlerat dhe përfitimet e antioksidantëve në organizëm

  • A.P /
  • 13 janar 2022 - 14:40
Vlerat dhe përfitimet e antioksidantëve në organizëm

Antioksidantët janë përbërës të prodhuar në trupin tuaj dhe gjenden në ushqime. Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja nga dëmtimet e shkaktuara nga molekulat potencialisht të dëmshme të njohura si radikalë të lirë.

Kur radikalet e lira grumbullohen, ato mund të shkaktojnë një gjendje të njohur si stres oksidues. Kjo mund të dëmtojë ADN-në tuaj dhe strukturat e tjera të rëndësishme në qelizat tuaja. Stresi kronik oksidues mund të rrisë rrezikun tuaj nga sëmundje kronike siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti tip 2 dhe kanceri.

Cilat janë antioksidantët?

Një antioksidant është një klasë e molekulave që pengojnë oksidimin e molekulave të tjera. Toksinat mjedisore si shteri i makinës ose tymi i cigares përmbajnë radikale të lira, të cilat dëmtojnë qelizat në trupin tuaj përmes oksidimit. Antioksidantët bllokojnë këtë dëmtim duke neutralizuar radikalen e lirë. Vitaminat C dhe E, beta-karoteni, likopeni, leteina, zeaxanthin, seleni, acidi alfa-lipoik, kuercetina, acidi elagjik dhe hesperidina janë të gjitha shembuj nga kjo kategori e gjerë e ushqyesve.

Burimet natyrore

Antioksidantët gjenden brenda frutave dhe perimeve, veçanërisht ato që janë të pasura me ngjyra. Për shembull, boronica, domatja, spinaqi, karrota, portokalli, shegët, kivi, grejpfrut rozë dhe çaji jeshil janë burime të fuqishme, siç janë kafeja dhe vera e kuqe. Ekstrakti i lëvores së pishës dhe ekstrakti i farës së rrushit gjithashtu përmbajnë antioksidantë, kështu që bën edhe erëza me shafran i Indisë.

Antioksidantët janë veti kimike, jo një substancë aktuale dhe veprojnë ndryshe në varësi të llojit antioksidant, shkruan natural solutions mag. Secili ka përbërjen e vet kimike dhe biologjike prandaj është më mirë të hani një larmi frutash dhe perimesh pasi secili antioksidant ka një rol të ndryshëm në riparimin e dëmtimit të qelizave.

Antioksidantët gjenden në vitamina, prandaj një përzierje e vitaminave themelore antioksiduese dhe mineraleve si C, E, seleni dhe beta-karoteni janë një vend i mirë për të filluar.Koenzima Q10 (CoQ10) mund të gjendet në formën shtesë. N-acetil cisteina është në dispozicion vetëm në formë shtesë, por funksionon si një antioksidant dhe një agjent detoksifikues.

Përfitimet

Dëmtimet e qelizave ndodhin çdo ditë dhe lidhen me sëmundje dhe simptoma të identifikuara me plakjen. Antioksidantët parandalojnë dhe ngadalësojnë zhvillimin e sëmundjeve dhe sëmundjeve të tilla si kanceri, sëmundjet e mushkërive dhe zemrës, degjenerimi makular, kolesterol i lartë, formimi i mpiksjes së njollave dhe kataraktet.

(Kosova Sot Online)