Pomadë popullore: Përdoret për dhimbje të shpinës, mavijosje, kapilarë të plasaritur

  • E.K /
  • 14 January 2022 - 11:04
Pomadë popullore: Përdoret për dhimbje të shpinës, mavijosje, kapilarë të plasaritur

Rrushi i gjarprit (Dioscorea communis) është një bimë shumë e përhapur që rritet në vendet me hije dhe me lagështi, por shpesh ngjitet përgjatë mureve

Mund të rritet deri në 4 metra, është i hollë, dredha-dredha me gjethe të alternuara me majë dhe në formë zemre.

Lulet janë në formë kalaveshi dhe të vogla, kurse frutat kërkojnë kujdes. Domethënë, kokrrat e kuqe të ëmbla janë shumë të shijshme, por edhe helmuese.

Rrënja e freskët mund të irritojë lëkurën, ndaj këshillohet që të mos e mblidhni kurrë pa doreza.

Fryti i kësaj bime përdoret në mjekësinë popullore për trajtimin e djegieve, ndërsa në pranverë nga gjethet e saj bëhet çaji për të forcuar trupin pas dimrit.

Rrënja përdoret më së shumti për të trajtuar reumatizmin, dhimbjet e nervit shiatik dhe dhimbjet e shpinës. Është e mirë edhe për sëmundje të lëkurës, mavijosje dhe hematoma.

Lëngu, lulja dhe gjethet përdoren rrallë pasi mund të shkaktojnë të vjella të rënda. Në vend të rrënjëve, është mirë të përdorni gjethe.

Kjo bimë, parandalon rritjen e presionit të gjakut dhe infeksionet virale. Bima është e pasur me komponime të ngjashme me histaminën, dhe gjithashtu ka sasi të konsiderueshme të mukusit, kristaleve të oksalatit të kalciumit.

Pomadë për dhimbje

Lani rrënjën e rrushit të gjarprit dhe grijeni në një blender. Shtoni 200 ml ujë dhe aplikojeni këtë tretësirë në plagët e lënduara, pra mavijosje, mavijosje, kapilarët e çarë, hematoma etj.

Kujdes: Këto ilaçe popullore nuk janë qetësues kundër dhimbjeve, por shërbejnë vetëm për të lehtësuar dhembjet. Për çdo problem shëndetësor që keni, gjithsesi konsultoheni me mjekun tuaj. 

(Kosova Sot Online)