Zakoni i dushit që duhet të ndaloni së bëri gjatë natës

  • E.K /
  • 15 January 2022 - 13:05
Zakoni i dushit që duhet të ndaloni së bëri gjatë natës

Këshillat për higjienën e gjumit në përgjithësi përfshijnë shmangien e ekraneve dhe dritave të ndritshme.

Por ekspertët paralajmërojnë se një zakon në dush mund të ndërhyjë edhe në sinjalet e gjumit të trupit.

Sipas NHS, gjumi i dobët që bëhet kronik rrit rrezikun e problemeve serioze mjekësore si obeziteti, sëmundjet koronare të zemrës dhe diabeti.

Një nga mënyrat se si trupi na sinjalizon se është koha për të fjetur është duke shkaktuar një rënie të temperaturës së trupit.

Por marrja e një dushi të nxehtë pak para gjumit, megjithatë, mund të shkaktojë një rritje të temperaturës së trupit, e cila mund të prishë këtë sinjal.

Rachel Salas, neurologe e gjumit në Qendrën Johns Hopkins për Gjumë dhe Wellness, tha për Washington Post se dushi shumë i nxehtë dhe i ftohtë para gjumit mund të shkaktojë probleme me gjumin.

Ajo tha: “Nëse bëni dush afër kohës së gjumit dhe është një dush shumë i nxehtë ose i ftohtë, kjo temperaturë mund të ndikojë negativisht në gjumin tuaj. Ajo që po bëni është që po e bëni temperaturën e trupit tuaj kaq të ndryshme nga ajo fillestare”. 

(Kosova Sot Online)