Jeni shëndoshur te barku? 5 shkaqe që tregojnë se është për shkak të çekuilibrit hormonal

  • A.P /
  • 20 janar 2022 - 14:39
Jeni shëndoshur te barku? 5 shkaqe që tregojnë se është për shkak të çekuilibrit hormonal

Sipas ekspertëve të shëndetësisë, pesha e tepërt rreth belit mund të jetë më e vështira për t’u humbur dhe e vërteta është se ndërsa njerëzit rriten, edhe një shqetësim i vogël në nivelet e tyre të hormoneve mund të shkaktojë ngjitjen e vazhdueshme të dhjamit në bark.

Në fakt, hulumtimet tregojnë se gratë në postmenopauzë që marrin terapi zëvendësuese hormonale kanë nivele më të ulëta të yndyrës së barkut sesa ato që nuk e bëjnë këtë.

Megjithatë, ka mënyra natyrale që një grua të rregullojë nivelet e saj të hormoneve.

Reduktimi i marrjes së sheqerit, eliminimi i ushqimeve të përpunuara nga dieta dhe shmangia e gjërave si qumështi, alkooli dhe kafeina mund të ndihmojnë në rivendosjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe insulinës.

Pesë shenja që tregojnë se hormonet mund të jenë fajtorë për rritjen e yndyrës në bark:

Perimetri i belit rritet me pikë, edhe pse ndiqet ushqimi i duhur

Nëse një person ka pasur një bark relativisht të sheshtë për pjesën më të madhe të jetës së tij dhe papritmas ai “ënjtet” brenda natës, mund të jetë një shenjë se ai ka zhvilluar një bark hormonal.

“Me moshën, trupi mund të bëhet më rezistent ndaj insulinës, duke bërë që trupi të ruajë yndyrën në vend që ta djegë atë”, shpjegon Sara Gottfried, autore e “The Hormone Cure” dhe “The Hormone Reset Diet”.

“Gratë gjithashtu bëhen më estrogjenike ndërsa kalojnë në menopauzë dhe më tej. Dominimi i estrogjenit nxit rezistencën ndaj insulinës, e cila shkakton akumulimin e yndyrës në bark”, thotë ajo.

Ka një dëshirë të fortë për shumë sheqer

Rezistenca ndaj insulinës jo vetëm që mund të çojë në diabet, por mund të ketë edhe disa efekte dytësore në hormone të tjera të rëndësishme. “Rezistenca ndaj insulinës mund të ndikojë në leptinën. “Leptina është hormoni që paralajmëron trupin tuaj kur jeni të ngopur, por nivelet e ngritura të insulinës përfundimisht çojnë në rritjen e leptinës” , shpjegon ajo.

“Rritja e leptinës, pavarësisht asaj që mund të mendoni, nuk do të thotë se keni më shumë gjasa të hiqni pirunin dhe të ndaloni së ngrëni. Nivelet e ngritura të vazhdueshme të leptinës mund të çojnë në mosfunksionim të receptorëve të leptinës.”, shtoi Gottfried.

K”ëta receptorë ndalojnë së dërguari sinjale në tru për t’ju thënë të ndaloni së ngrëni. Si rezultat, ju bëni saktësisht të kundërtën e asaj që leptina është krijuar për të kontrolluar, dhe ju vazhdoni të hani, pa marrë kurrë sinjalin për të ndaluar.”

Shumë ndryshime të humorit

Ndërsa gratë hyjnë në moshën para menopauzës dhe postmenopauzës, nivelet e tyre të estrogjenit luhaten shpesh, gjë që mund të çojë në ndryshime të humorit dhe shtim të vazhdueshëm në peshë rreth belit.

Sipas një studimi të Universitetit të Çisconsin, kjo është arsyeja pse gratë janë në rrezik më të madh të zhvillimit të çrregullimeve të humorit sesa burrat. Studimi zbuloi se nivelet e estrogjenit tek gratë luhaten më shpesh gjatë ngjarjeve të ciklit riprodhues dhe tranzicionit të menopauzës.

Kjo është gjithashtu koha kur shumica e grave raportojnë fillimin e depresionit ose depresionit të përsëritur. Nivelet e estrogjenit luhaten normalisht gjatë ndryshimeve trupore në menopauzë, të cilat mund të shkaktojnë ndryshime të humorit dhe të çojnë në shtim në peshë.

Kjo është arsyeja pse Dr. Gottfried u thotë grave që të mos fajësojnë veten për shtimin e tepërt të peshës. “Nëse jeni duke luftuar për të humbur peshë pa sukses, mos ia atribuoni mungesës së vullnetit ose vetëdisiplinës. Me shumë mundësi, hormonet tuaja janë kthyer kundër jush,” thotë ai.

Në vend të kësaj, devijoni mendimin tuaj tek gjërat e mira në jetë, si dieta dhe stërvitja.

Reformimi i vakteve tuaja dhe sigurimi që të përfshini shumë perime, proteina pa yndyrë, karbohidrate komplekse dhe yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj jo vetëm që do t’ju kënaqë dhe do të zvogëlojë urinë tuaj, por gjithashtu do t’i sigurojë trupit tuaj lëndët ushqyese që i nevojiten për ta parandaluar atë. Rezistenca ndaj insulinës dhe humbje të muskujve të lidhura me moshën.

Stresi intensiv

Një tjetër faktor i rëndësishëm në çështjen e yndyrës hormonale të barkut është kortizoli. Shpesh quhet hormoni i stresit, ndërsa nivelet e kortizolit rriten kur trupi ndjen se trupi është i stresuar, gjë që mund të çojë në shtim të vazhdueshëm në peshë.

Sipas Jacqueline Montoya, MD, një mjeke e certifikuar e urgjencës dhe kujdesit intensiv dhe pronare e GreenMed MD, kjo ndodh sepse trupi hyn në një gjendje luftimi ose fluturimi.

“Nivelet e larta të stresit dhe ankthit mund ta vendosin trupin në një gjendje mbijetese, gjë që rrit nivelet e kortizolit dhe sinjalizon trupin të ruajë më shumë yndyrë”, shpjegon ajo.

Vështirësi për të fjetur, pavarësisht rraskapitjes

Pagjumësia dhe rraskapitja mund të jenë shenja se hormonet janë përgjegjëse për shtimin e peshës. Mungesa e gjumit shkakton lodhje, e cila çon në ankth dhe pagjumësi. Të gjitha këto prishin hormonet dhe veçanërisht nivelet e kortizolit.

“Kortizoli i lartë mund të çojë në ulje të niveleve të tiroides, gjë që mund të shkaktojë shtim qendror të peshës”, shpjegon Dr. Montoya. “Ai gjithashtu mund të reduktojë hormonet e rritjes, të cilat janë përgjegjëse për formimin e indeve, rritjen e muskujve dhe shëndetin e përgjithshëm”.

Rivendosja e hormoneve në mënyrë natyrale

Problemi kryesor me luftimin e çekuilibrit hormonal që çon në dhjamin e barkut është se të gjitha çështjet janë ciklike, një çështje çon në tjetrën dhe kjo përsëritet në një rreth vicioz.

Kjo është arsyeja pse shumë femra e kanë të vështirë të heqin barkun “hormonal”. Përveç ndërhyrjes mjekësore, ka ndryshime në stilin e jetës që mund të bëhen për të thyer këtë cikël dhe për të rivendosur hormonet.

“Marrja e vendimeve ditore të vetëdijshme për atë që hani, sa ushtrime bëni, sa orë flini dhe si i trajtoni situatat stresuese është çelësi për të luftuar disbalancat hormonale”, thotë Dr. Montoya.

Dr. Gottfried nga ana e saj, thotë: “Unë rekomandoj 40 ditë ndalim të sheqerit, glutenit, bulmetit, alkoolit dhe kafeinës. Qëllimi është të hani një kilogram perime në ditë, të tilla si perimet krucifere, së bashku me proteinat anti-inflamatore. Qëllimi është të reduktohet stresi i të ngrënit duke hequr dorë nga ushqimet që reagojnë fuqishëm”.

Përveç ndryshimit të dietës së saj, Dr. Gottfried rekomandon agjërimin me ndërprerje. Ajo preferon metodën 16:8. Çdo ditë ka një “dritare” tetë-orëshe ushqimi dhe një agjërim 16-orësh. Gjithashtu rekomandohet të flini të paktën shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë. “Cilësia e dobët e gjumit shkatërron biokiminë tuaj të brendshme dhe ju keni më shumë gjasa të hani tepër kur jeni të lodhur,” thotë ajo.

(Kosova Sot Online)