Disa ilaçe shtëpiake që ndihmojnë në shërimin e mishrave të dhëmbëve nga gjakderdhja

  • E.K /
  • 25 January 2022 - 12:01
Disa ilaçe shtëpiake që ndihmojnë në shërimin e mishrave të dhëmbëve nga gjakderdhja

Shumë njerëz përjetojnë gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve herë pas here. Ndonjëherë është e dhimbshme, nëse shkaktohet nga ndonjë dëmtim i jashtëm, si p.sh. larja e fortë ose qimet e ashpra të furçës së dhëmbëve, dhe herë të tjera, mund të tregojë ndonjë gjendje themelore të shëndetit oral që ka nevojë për kujdes mjekësor.

Sipas dentistja Damini Agarwal, ndërkohë që kujdesi për dhëmbët është i rëndësishëm, shumë njerëz harrojnë rëndësinë e kujdesit për mishrat e dhëmbëve, që është një pjesë e rëndësishme e higjienës suaj orale.

“Nëse mishrat e dhëmbëve rrjedhin gjak kur lani dhëmbët, me siguri vuani nga një rast i lehtë i gingivitit. Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve është shumë e zakonshme. Rekomandimi më i mirë është gjithmonë të vizitoni dentistin tuaj i cili do t’ju këshillojë për trajtimin më të mirë”, thotë ajo.

Agarwal, megjithatë, thotë se ka disa ilaçe shtëpiake që mund të ndihmojnë në parandalimin e gjakderdhjes dhe inflamacionit të mishrave të dhëmbëve.

Vaji i karafilit: Konsiderohet si një nga ilaçet më të mira shtëpiake, ai ndihmon në reduktimin e inflamacionit të mishrave të dhëmbëve dhe ndalimin e gjakderdhjes. Merrni pak vaj karafili dhe fërkojeni direkt në mishrat e dhëmbëve ose përtypni një ose dy copa karafil. Mund të ndjeni një ndjesi të lehtë djegieje, por kjo do të ndihmojë në uljen e inflamacionit, përcjell Klankosova.tv

Aloe vera: Aloe vera ka shumë veti terapeutike dhe një prej tyre është zvogëlimi i inflamacionit të mishrave të dhëmbëve. Merrni një sasi të vogël pulpë aloe vera dhe masazhoni mishrat e dhëmbëve. dhe pastaj shpërlajeni gojën me ujë.

Larja e rregullt me ​​furçë dhe pastrimi me fill: Parandalimi është më i mirë se kurimi. Kujdesuni për mishrat e dhëmbëve dhe filloni të lani dy herë në ditë së bashku me pastrimin e dhëmbëve me fill një herë. Jo vetëm që do t’ju ndihmojë të keni një buzëqeshje të bardhë, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të mbani larg disa sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe probleme me dhëmbët.

Konsumimi i frutave dhe perimeve të freskëta: Perimet dhe frutat e freskëta dhe të papërpunuara janë të mira jo vetëm për shëndetin e përgjithshëm, por edhe për mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm. Frutat dhe perimet janë të pasura me vitamina, minerale dhe me pak kalori. Përtypja e perimeve të papërpunuara ndihmon në masazhimin e mishrave të dhëmbëve dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut, duke ndihmuar në uljen e gjakderdhjes.

Shpëlarjet e ngrohta me kripë: Një nga ilaçet më të lehta dhe më të thjeshta në shtëpi është të bëni gargarë me ujë të vakët me kripë. Merrni pak ujë të vakët dhe shtoni pak kripë dhe bëni gargarë me të dy deri në tre herë në ditë. Sigurohuni që uji të mos jetë shumë i nxehtë.

Vitamina C: Limonët janë burime të pasura të vitaminës C dhe ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit të mishrave të dhëmbëve. Konsumimi i gjysmë limoni çdo ditë është i dobishëm në reduktimin e mungesës së vitaminës C.

Lëreni duhanin: Duhani mund të jetë i rrezikshëm kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj oral. Pirja e duhanit mund të ulë reagimin e sistemit imunitar të trupit tuaj, duke e bërë më të vështirë për trupin tuaj të luftojë pllakën që mund të çojë në sëmundje të mishrave të dhëmbëve.

(Kosova Sot Online)