Nëse nuk mund të keni stomak të rrafshët, shmangini këto ushqime

  • E.K /
  • 28 janar 2022 - 12:14
Nëse nuk mund të keni stomak të rrafshët, shmangini këto ushqime

Me stinën e verës këtu mendimet shkojnë te një trup i skalitur si më së miri dhe për ta theksuar trupin e rregulluar mirë në plazh. Pa marrë parasysh sa shumë perime njerëzit konsumojnë, shumica prej tyre nuk ia dalin të kenë një stomak të rrafshët. Në vijim nutricistët paraqesin disa ushqime që duhet t'i shmangni, nëse dëshironi një stomak të rrafshët.

QUMËSHTI

Disa individë kanë jotolerancë ndaj ushqimeve të caktuara, thonë ekspertët. 'Një shembull janë prodhimet e qumështit - disa njerëz nuk tolerojnë pse janë alergjikë në proteinat në qumësht dhe prodhimet e qumështit, ndërsa të tjerët kanë telashe në tretjen e laktozës. Kjo dërgon drejt simptomave të fryrjes", thonë ekspertët.

FRUTAT E FORTË

Frutat e fortë si kumbullat, e po ashtu edhe frutat e thata, janë të mbushur me substanca organike të quajtura sheqer alkooli dhe, përderisa janë të dobishëm për tretjen dhe shëndetin në përgjithësi, varen nga bakteret në zorrë. Dr. Glenville thotë se nëse nuk treten si duhet mund të fermentohen dhe të shkaktojnë gazra dhe fryrje në stomak.

ËMBËLTUESIT

Sheqeri shtesë i secilit lloj (përfshirë ëmbëltuesit artificial) mund të shkaktojnë gazra, sidomos te dikush me një çekuilibër të baktereve të mira në zorrë. Bakteret ushqehen me sheqer, ndërsa që sheqeri shtesë ushqen bakteret më pak miqësore dhe shkaktojnë çekuilibër në zorrë, që shkakton simptomat e fryrjes.

ERËZAT

Megjithëse erëzat dhurojnë veti të shumta shëruese për organizmin e njeriut, disa ushqime pikante mund të stimulojnë lirimin e acideve në stomak. 'Këto acide mund të shkaktojnë irritimin e acideve të tjera dhe mund të fermentohen në sistemin tretës, duke shkaktuar me këtë rast fryrje', thotë dr. Glenville.

ÇAMÇAKËZI

Ushqimet që shkaktojnë depërtimin e ajrit në organizëm, si çamçakëzi, poqë shkaktojnë "flluska", si pijet gazuara, në stomak shkaktojnë fryrje. Çamçakëzi po ashtu trupit tuaj i dërgon shenjë se do të përpini ushqim, ndërsa që trupi fillon të prodhojë enzima tretëse.

KRIPA

Kripa shkakton mbajtjen e ujit. Ekspertët thonë që kurrë të mos shtoni kripë shtesë në ushqimin tuaj, jo vetëm se është e dëmshme për shëndetin e zemrës dhe shtypjen e gjakut, sidomos për ata që janë në dietë, por kripa po ashtu rrit sasinë e ujit që trupi e mban duke ju bërë që të jeni më të fryrë dhe më të rëndë.

(Kosova Sot Online)