Kjo bimë e mrekullueshme, nuk ka asgjë që nuk shëron

  • E.K /
  • 05 February 2022 - 11:55
Kjo bimë e mrekullueshme, nuk ka asgjë që nuk shëron

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe funksionin e mëlçisë! Lehtëson kollën dhe astmën

Makthi është i pakrahasueshëm në aftësinë e saj për të mbështetur rigjenerimin e qelizave dhe shërimin e indeve.

Helichrysum italicum ka një efekt antikoagulant dhe jashtëzakonisht të fortë antihematokimik (të jashtëm dhe të brendshëm, edhe kur bëhet fjalë për lëndime të vjetra); vepron shkëlqyeshëm kundër alergjive, kundër inflamacionit, është analgjetik, antispazmatik, si edhe astringent dhe mukolitik; ka një efekt të përgjithshëm pastrues dhe detoksifikues.

Përmirëson qarkullimin e limfës dhe gjakut, është shumë i mirë për edemat, flebitet, variçet, trombozat, arterosklerozën, hiperkolesteroleminë; stimulon punën e mëlçisë, fshikëzës së tëmthit, pankreasit dhe shpretkës; ndihmon te pengesat në funksionin e mëlçisë, si dhe shërimin nga hepatiti, cirroza, kolla kronike, është e dobishme për astmë, bronkit, kollë kronike, kollë të mirë, sinusit, ethe polenike dhe tringëllimë në veshët.

Aroma e Helichrysum të bën të ndihesh mirë dhe ka një efekt në psikikë që mund të ndihmojë në lirimin e emocioneve negative.

Vepron si një tonik që balancon, relakson dhe ngre humorin; lehtëson depresionin, letargjinë, letargjinë, lodhjen nervore, gjendjet e lidhura me stresin; ndihmon për t’u përshtatur me ndryshimet, për të kapërcyer plagët psikologjike nga e kaluara, për të gjetur një qëllim në jetë, sjell paqe të brendshme.

Lule makthi ka veprim antibakterial, dezinfektues, ndihmon në shërimin dhe rigjenerimin e plagëve, për mavijosje, alergji; gjithashtu i dobishëm për celulitin dhe strijat, djegiet, puçrrat e lidhura me rosacea, dermatitin, pruritusin, ulcerat e lëkurës, ekzemën. 

(Kosova Sot Online)