6 këshilla për të përballuar stresin në punë

  • G.G /
  • 21 February 2022 - 11:01
6 këshilla për të përballuar stresin në punë

Çdo person që punon e përjeton presionin e stresit të lidhur me punën të paktën një herë në jetën e tij. Dhe pse jo? Të jesh pjesë e stilit të jetesës urbane me ritme të shpejta mund të jetë jashtëzakonisht e ethshme. Në fund të fundit, është një garë me kohën, të cilën të gjithë përpiqen ta fitojnë. Për më tepër, njerëzit që nuk përpiqen të fitojnë, po luftojnë për ta menaxhuar atë siç duhet.

Pavarësisht dashurisë për profesionin tuaj, çdo punë mund të ketë elemente stresuese. Stresi i punës mund të bëjë më shumë sesa thjesht t’ju bëjë të rraskapitur, pasi ka pasoja të rëndësishme shëndetësore që variojnë nga ftohja dhe gripi deri te sëmundje serioze si ato të zemrës dhe sindroma metabolike.

Ndërsa stresi në punë është i zakonshëm, gjetja e një pune me stres të ulët është e vështirë sepse stresi vjen në një paketë me afate të afërta dhe detyra sfiduese. Pyes veten se çfarë mund të bëhet? Në fund të fundit, njeriu nuk mund të lërë punën dhe të rrijë në shtëpi. Sigurisht që jo. Por ka disa mënyra që mund të aplikoni për të mbajtur stresin tuaj të punës në një nivel minimal.

Hani dhe flini mirë

Mundohuni të merrni një dietë të ulët sheqeri dhe proteinash, sepse të ngrënit keq mund të stresojë sistemin tuaj. Dhe gjumi i pamjaftueshëm gjithmonë do t’ju bëjë të ndiheni të lodhur në punë. Të kesh një dietë të mirë dhe gjumë të mjaftueshëm është thelbësore për t’ju rinovuar. Kur jeni duke fjetur, kjo është koha që trupi juaj merr për t’u rikuperuar nga stresi me të cilin u përball gjatë gjithë ditës.

Balanconi punën dhe jetën tuaj personale

Është thelbësore të krijoni kufij të qartë midis shtëpisë dhe punës, sepse të qenurit i disponueshëm gjatë gjithë orës do t’ju djegë lehtësisht, duke çuar në stres të mundshëm. Një pjesë e kësaj do të thotë kur kontrolloni telefonin ose email-et tuaja.

Vendos prioritete

Me afate konkurruese, detyra sfiduese dhe qëllime personale, është thelbësore të përcaktohet se çfarë është vërtet e rëndësishme dhe pse.

Qëndroni të organizuar

Mundohuni dhe planifikoni përpara për të qëndruar të organizuar në punë, pasi kjo do të reduktojë sasinë e stresit me të cilin do të duhet të përballeni. Menaxhimi i duhur i kohës do t’ju japë kohë të merrni frymë edhe në mes të punës.

Dëgjoni muzikë

Disa studime tregojnë se dëgjimi i muzikës që keni zgjedhur mund të ketë një efekt qetësues në mendjen tuaj. Kjo është një nga mënyrat më efektive për të lehtësuar stresin para, gjatë dhe pas punës.

Miratoni disa strategji relaksimi

Përfshirja e disa strategjive si meditimi në mëngjes ose një sy gjumë i shkurtër në mes të punës për disa minuta mund t’ju japë rezultate të shkëlqyera.

(Kosova Sot Online)