Për duhanxhinj dhe ish -duhanxhinj - pastrojini mushkëritë me këtë lëng

  • E.K /
  • 21 February 2022 - 11:23
Për duhanxhinj dhe ish -duhanxhinj - pastrojini mushkëritë me këtë lëng

Nëse jeni duhanxhinj apo një ishduhanxhi, me gjasë mushkëritë u janë plot helme nga cigaret. Ja një recetë që ju shpëton.

Përbërësit: - 400 gr qepë, - 1 litër ujë, - 400 gr sheqer (mjaltë ose shurup dafine), - 2 lugë kurkumë, - Rrënjë xhenxhefili.

Përgatitja: 1. Ujit i shtoni sheqer, e lini të vlojë. 2. Qepën e ndani në katër pjesë, gërryeni xhenxhefilin dhe i shtoni në ujin me sheqer. Në përzierje shtoni dhe kurkumën dhe pakësoni zjarrin. 3. Përzierja le të vlojë derisa të përgjysmohet. E procedoni në kavanoz prej qelqit. 4. Merrini dy lugë eliksir në mëngjes dhe dy në mbrëmje.

(Kosova Sot Online)